TEKNOLOJİ

Erdem Akın Temel | 19.01.2022 - 11:14

Oyunculara müjde: Intel, Bitcoin madenciliği için özel bir çip üzerinde çalışıyor

Kripto para madenciliği için özel üretilen çiplerin daha düşük enerji sarfiyatı ile daha verimli çalışabilecekleri ve ekran kartı piyasasını rahatlatabilecekleri düşünülüyor.

Kripto para madenciliği için kurulan sistemlerin güçlü ekran kartları gerektirmelerinden dolayı piyasada yaşanan ekran kartı kıtlığına Intel’den bir çözüm önerisi gelecek gibi görünüyor. Şirket henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmış olmasa da Tom’s Hardware’in Intel’in 20 Ocak tarihinde başlayacak olan 2022 Uluslararası Katı Hal Devreleri Konferansı’nda (International Solid-State Circuits Conference, ISSCC) “Bonanza Maden” işlemcisini tanıtacağını fark etmesi üzerine gözler Intel’e çevrildi.

Çip, “ultra düşük voltajlı, enerji verimli, Bitcoin madencilik ASIC’i” olarak tanımlanırken, ASIC kısaltması “application specific ıntegrated circuit”, yani uygulamaya özel tümleşik devre anlamına geliyor.

Gizmodo, geçtiğimiz yıl şirketin ekran kartları biriminin başında olan Raja Koduri’nin bir canlı yayın sırasında şirketin bir kripto para madenciliği çipi üzerinde çalıştığını açıkladığını ve yakın zamanda Bitcoin de dahil olmak üzere bazı kripto paralar tarafından kullanılan bir kriptografik hash fonksiyonu olan SHA-256 kullanan bir işleme sistemi için patent aldığın hatırlatarak, şirketin bu çipin varlığını dolaylı olarak doğruladığını aktardı.

Intel’in kripto para madencileri için böyle bir çipi üretmesi halinde Bitmain adlı Bitcoin madenciliği için özel çipler üreten Çinli şirket ile direkt olarak rekabete gireceği aktarılırken, şirketin daha önce Ice Lake ve takip eden işlemci serilerinde SHA-256 fonksiyonuna dair çalışmalar yaptığına, dolayısıyla gerekli bilgiye sahip olduğuna ve çalışmalara sıfırdan başlamadığına dikkat çekildi.

Koduri’nin bahsi geçen canlı yayında ekran kartları ile madencilik çiplerinin ayrı olması gerektiği ve madencilik için üretilen çiplerin daha düşük enerji sarfiyatı ile daha verimli çalışacakları yorumuna dikkat çeken Gizmodo, oyuncuların rahat bir nefes alacağı kanısında. Öte yandan haberde, Intel’in yakın zamanda Alchemist Arc adlı ekran kartı serisini tanıtacağına ve kripto para madencilerinin Intel’in beklentilerinin aksine Bonanza Maden çipinin yanı sıra bu ekran kartını da kullanmak isteyebileceklerine de dikkat çekiliyor.

Kaynak: Intel Making Bitcoin-Mining Chip to Save GPUs for Gamers – Gizmodo.com