Skip to main content

Turkcell’in yeni genel müdürü, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç oldu.

Turkcell’de Murat Erkan’ın 11 Eylül 2023 tarihinde görevden ayrılmasının ardından Bülent Aksu, 14 Eylül 2023 tarihinde Turkcell genel müdürlüğüne atanmıştı. Ancak Aksu’nun görevi 10 günde sona ermişti.

Turkcell’den yapılan açıklamada, Turkcell Yönetim Kurulu kararıyla ataması onaylanan Ali Taha Koç’un bugünden itibaren göreve başladığı belirtildi.

Ali Taha Koç kimdir?

Ali Taha Koç, Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdi, ardından Dallas Texas Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. ABD’de Intel’de Ar-Ge mühendisi olarak çalıştığı sürede 61 patent geliştiren Koç’un 23 bilimsel makalesi yayımlandı.

Ali Taha Koç, 2014 yılında Türkiye’ye döndü ve Başbakanlık Başmüşaviri olarak göreve başladı. Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanlığı’na atandı ve eş zamanlı olarak tüm bakanlıklardan ve güvenlik birimlerinden bilgi akışını sağlayan Cumhurbaşkanlığı Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nin kurulum sürecini yönetti.

2018’de Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı’na atanan Koç, aynı zamanda TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Mezun olduğu Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora dersleri veren Ali Taha Koç, lisanslı bir pilot, çok iyi derecede İngilizce biliyor, evli ve bir çocuk babası.

Kaynak: AA