Skip to main content

Google’ın Bard adlı chatbot’u artık Gemini olarak adlandırılacak. Ayrıca Gemini Advanced ve Google One Al Premium planı da yayına alındı.

Hatırlarsanız birkaç gün önce Google’ın yapay zekâ chatbot’u Bard’ı Gemini olarak yeniden adlandıracağını ve özel bir uygulama başlatmayı planladığını sizlere aktarmıştık.

Ve beklenen oldu. Google, Bard’ın adını, platformu çalıştıran yapay zekânın da ismi olan Gemini olarak değiştirdiğini açıkladı. Şirket ayrıca, platform için ücretli abonelik seçeneği sunacağını da duyurdu. Bard, dün itibarıyla artık en yetenekli yapay zekâ modelini temsil eden Gemini ismiyle kullanılmaya başladı.

Gemini Advanced

Google tarafından yapılan açıklamaya göre; kullanıcılar şu anda Pro 1.0 modeliyle Gemini’ı 230’dan fazla ülke ve bölgede ve 40tan fazla dilde kullanabiliyorlar. Şimdi, Google AI’ın en iyi özelliklerini sunmak için Gemini Advanced da kullanıma sunuluyor.

Ultra 1.0 modeliyle, Gemini Advanced kodlama, mantıksal akıl yürütme, talimatları takip etme ve yaratıcı projelerde iş birliği yapma gibi son derece karmaşık görevlerde çok daha yetenekli hale geliyor. Gemini Advanced sadece daha uzun ve ayrıntılı konuşmalara olanak tanımakla kalmıyor, aynı zamanda önceki girişlerin bağlamını da daha iyi anlıyor. Örneğin:

  • Gemini Advanced, bireysel eğitmen rolünü üstlenebilir – kullanıcının öğrenme tarzına uygun adım adım talimatlar, örnek sınavlar veya geriye dönük tartışmalar sunabilir.
  • Kullanıcıları gelişmiş kod senaryolarında destekleyebilir, fikirlerin tartışılacağı bir platform sağlayabilir ve farklı kodlama yaklaşımlarının değerlendirilmesine katkıda bulunabilir.
  • Dijital içerik üreticilere, yeni içerik oluşturarak, son trendleri analiz ederek ve izleyici kitlesini genişletme stratejileri geliştirerek fikir aşamasından yaratım aşamasına geçmelerine yardımcı olabilir.

Google’ın paylaştığı bilgilere göre; Gemini Advanced’in bu ilk versiyonu, Google’ın yapay zekâ alanındaki mevcut ilerlemelerini yansıtıyor ve gelişmeye devam edecek. Yeni özellikler eklendikçe, Gemini Advanced kullanıcıları daha genişletilmiş çok modlu yeteneklere, daha interaktif kodlama özelliklerine, derinlemesine veri analizi yeteneklerine ve daha fazlasına erişebilecek. Gemini Advanced, dün itibarıyla İngilizce olarak 150’den fazla ülkede ve bölgede kullanıma sunuldu ve ilerleyen zamanlarda etki alanını daha fazla dile genişletecek.

Gemini Advanced’in Türkiye fiyatı

Gemini Advanced, aylık 719.99 TL karşılığında Google One AI Premium Planı’nın bir parçası olarak ilk iki ay ücretsiz deneme fırsatı ile sunulacak. Bu plan, 2 TB depolama kapasitesi ile birlikte Google AI’ın en iyi ve en son yeniliklerini içeriyor. Ayrıca, AI Premium aboneleri yakında eskiden Duet AI olarak da bilinen Gmail, Docs, Slides, Sheets ve daha fazlası için Gemini’yı da kullanabilecek.

Gemini’yı artık İngilizce olarak telefonlarda da kullanmak mümkün

Dün itibarıyla Android ve iOS’taki Google uygulamasında, kullanıcılara Gemini ve Gemini Advanced için yeni bir mobil deneyim sunuldu. Gerçek bir yapay zeka asistanı oluşturma yolunda önemli bir adım olan bu uygulama sayesinde, kullanıcılar cep telefonlarında Gemini’yi kullanarak çeşitli alanlarda yardım alabilecek.

Kullanıcılar, Gemini uygulamasını Android cihazlarına indirerek veya Google Asistan aracılığıyla Gemini mobil deneyiminden faydalanabilecekler. Android uygulaması dün itibarıyla İngilizce olarak kullanılabilir hale geldi.

iOS kullanıcıları, Gemini mobil deneyimine doğrudan Google uygulaması üzerinden erişebilecekler. Kullanıcılar, yalnızca Gemini ikonuna dokunarak Gemini ile sohbet edebilecek, yaratıcılıklarını geliştirebilecek, özel resimler oluşturabileceke ve sosyal medya gönderileri için yardım alabilecekler. iOS’ta Gemini uygulaması, dün ABD’deki iOS telefonlarda İngilizce olarak kullanıma sunuldu. Gelecek haftadan itibaren, Türkiye dahil birçok ülkede İngilizce olarak kullanılabilir hale gelecek.

Kaynaklar