Skip to main content

Google, yapay zekâ chatbot’u Bard’ı Gemini olarak yeniden markalaştırıyor ve özel bir uygulama başlatmayı planlıyor.

X’te sızdırılan bir belgeye göre Google, önümüzdeki hafta Bard AI aracında bazı büyük değişiklikler yapmayı planlıyor. Kamuoyuna açıklanmayan planların arasında Bard adının Gemini olarak değiştirilmesinin de yer aldığı belirtiliyor.

Google, geniş yapay zekâ dil modeli Gemini’yı 2023’ün sonunda tanıtmıştı ve bunu Bard da dahil olmak üzere bazı ürünlerine entegre etmeye başladı.

Android uygulama geliştiricisi Dylan Roussel tarafından paylaşılan değişiklik 7 Şubat tarihli ve aynı zamanda ücretli Gemini Advanced sürümünün bu tarihte kullanıma sunulacağını belirtiyor. Android için bir Gemini uygulamasının da “yakında” geleceğinden bahsediyor.

Roussel’in paylaştığı görüntüye göre Gemini Advanced, kullanıcılara “kodlama, mantıksal akıl yürütme, incelikli talimatları takip etme ve yaratıcı işbirliği gibi son derece karmaşık görevlerde çok daha yetenekli” olan Gemini’ın Ultra 1.0 modeline erişim sağlayacak. Gemini Advanced, başlangıçta İngilizce dil desteğiyle 150’den fazla ülkede kullanılabilir olacak. Ayrıca bu sürümle birlikte Gemini’ın Kanada’ya genişleyeceği belirtiliyor.

Kaynak: Google is reportedly rebranding Bard to Gemini and plans to launch a dedicated app – engadget