Skip to main content

Microsoft ve OpenAI, Figure AI’a 500 milyon dolara kadar yatırım yapabilir.

Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre, insansı robotlar geliştiren yapay zeka girişimi Figure AI Inc. adlı bir startup, Microsoft Corp. ve OpenAI liderliğindeki bir finansman turunda 500 milyon dolara kadar toplamak için görüşmelerde bulunuyor. Konuya aşina bir kişinin paylaştığı bilgilere göre; FigureAI, yapay zekâ teknolojileriyle donatılmış insansı robotlar geliştirerek şirketlerin iş gücü açıklarını kapatmayı hedefliyor.

Görüşmelerin özel olması nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen kişi, FigureAI’ın anlaşma için ek yatırımcılar aradığını söyledi. Buna göre Microsoft yaklaşık 95 milyon dolar, OpenAI ise 5 milyon dolar yatırım yapabilir. Bu kişinin verdiği bilgilere göre, Figure AI’a 1.9 milyar dolar değerleme üzerinden yatırım yapılabilir.

Finansman turunun henüz tamamlanmadığını ve yatırım tutarlarının değişebileceğini belirtelim.

2022 yılında Brett Adcock tarafından kurulan Figure AI, Silikon Vadisi’nde merkezi bulunan bir startup. Şirket, yapay zekâ destekli insansı robotlar geliştiriyor. Figure 01 adlı bu insansı robotların, insanlar için uygun olmayan tehlikeli işleri gerçekleştirebileceğini ve teknolojisinin iş gücü sıkıntısının hafifletilmesine yardımcı olacağını umuyor.

Geçen Mayıs ayında, Figure, Parkway Venture Capital liderliğindeki bir finansman turunda 70 milyon dolar topladı. O dönemde CEO Brett Adcock, “Umarız gerçekten faydalı olabilen ve ticari faaliyetlerde bulunabilen bir insansı robotu piyasaya sunan ilk gruplardan biri oluruz” demişti.

Kaynak: Humanoid Robot Startup Figure AI in Funding Talks With Microsoft, OpenAI – Bloomberg