Skip to main content

Google’ın yeni yapay zekâ modeli Gemini; Gemini Ultra, Pro ve Nano olmak üzere üç farklı modelle geliyor.

Google, yeni yapay zekâ modeli Gemini’yi duyurdu. Şirket, Gemini’nin bugüne kadar oluşturduğu en yetenekli genel yapay zekâ modeli olduğunu söylüyor.

Google tarafından paylaşılan bilgilere göre Gemini; Ultra, Pro ve Nano olmak üzere 3 farklı biçimde çalışmak için optimize edilerek, veri merkezlerinden mobil cihazlara kadar pek çok şeyde çalışabilecek biçimde tasarlandı. İşleyişini daha da kolaylaştırmak amacıyla Bard’a getirilen güncellemeyle Gemini’yi ilk deneyimleyen ülkelerden biri de Türkiye olacak. Bu, Google DeepMind ve Google Research de dahil olmak üzere Google’daki ekiplerin büyük ölçekli ortak çabalarının sonucu ve Google’ın şimdiye kadarki en büyük bilim ve mühendislik projesi olma özelliği taşıyor.

Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pichai ve Google DeepMind’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Demmis Hassabis tarafından kaleme alınan blog yazısında aktarılan bilgilere göre modelin ilk versiyonu olan Gemini 1.0 üç farklı boyut için optimize edildi:

  • Gemini Ultra: Son derece karmaşık görevler için en yetenekli ve en büyük model
  • Gemini Pro: Çok çeşitli görevleri ölçeklendirmek için en iyi model. Gemini Pro’nun bugünden itibaren Türkiye’de İngilizce olarak kullanıma açılacağını belirtelim.
  • Gemini Nano: Cihaz içi görevler için en verimli model

Gemini nedir?

Çok modlu bir yapay zekâ modeli olan Gemini, metin, görüntüler, ses, video, kodlama dilleri gibi farklı türdeki bilgileri genelleştirip sorunsuz bir şekilde anlayabiliyor, bunlar üzerinde çalışabiliyor ve birleştirebiliyor.

Gemini, aynı zamanda mobil cihazlardan veri merkezlerine kadar her şeyde verimli bir şekilde çalışabilen, şimdiye kadarki en esnek model olarak dikkat çekiyor. Gemini’nin geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin yapay zekâ ile oluşturma ve ölçeklendirme yöntemlerini önemli ölçüde geliştireceği belirtiliyor.

Yeni nesil yetenekler

Pichai ve Hassabis’in blog yazısında verdiği bilgilere göre; şimdiye kadar çok modlu modeller oluşturmaya yönelik standart yaklaşım, farklı yöntemler için ayrı bileşenlerin eğitilmesini ve daha sonra bu işlevlerin bir kısmını kabaca taklit edecek şekilde bunları bir araya getirmeyi içeriyordu. Bu modeller bazen görüntüleri tanımlamak gibi belirli görevleri yerine getirmek konusunda iyi olabilir, ancak daha kavramsal ve karmaşık akıl yürütme konusunda zorluk yaşayabiliyorlar.

Pichai ve Hassabis, “Gemini’yi doğal olarak çok modlu olacak ve başlangıçtan itibaren farklı yöntemler konusunda önceden eğitilmiş şekilde tasarladık. Daha sonra etkinliğini daha da iyileştirmek için ek çok modlu verilerle ince ayar yaptık. Bu, Gemini’nin her türlü girdiyi, mevcut çok modlu modellerden çok daha iyi bir şekilde, en başından itibaren sorunsuz bir şekilde anlamasına ve bunlar hakkında akıl yürütmesine yardımcı olur ve yetenekleri neredeyse her alanda en son teknolojidir” diyor.

Gemini’nin yetkinlikleri ve nasıl çalıştığını buradan görebilirsiniz.

Son teknoloji performans

Blog yazısında aktarılanlara göre; Google, Gemini modellerini bir süredir titizlikle test ediyor ve çok çeşitli görevlerdeki performanslarını değerlendiriyor. Gemini Ultra’nın doğal görüntü, ses ve video anlayışından matematiksel akıl yürütmeye kadar performansı, büyük dil modeli (LLM) araştırma ve geliştirmesinde yaygın olarak kullanılan 32 akademik kriterin 30’unda mevcut en üst düzeyleri aştı.

Detayları görmek için tıklayın.

Gemini, dünyanın kullanımına sunuluyor

Blog yazısına göre Gemini 1.0 artık çeşitli ürün ve platformlarda kullanıma sunuluyor:

Kullanıcılar için

Bugünden itibaren, Gemini Pro’nun hassas ayarlanmış bir versiyonunu kullanan Bard, aralarında Türkiye’nin de olduğu 170’ten fazla ülke ve bölgede İngilizce olarak kullanılabilir olacak. Anlama ve özetleme, akıl yürütme, beyin fırtınası yapma, yazma ve planlama gibi konularda çok daha yetenekli olacak. Bu, Bard lansmanından bu yana Bard’a yapılan en büyük güncelleme.

Önümüzdeki aylarda Gemini; Arama, Reklamlar, Chrome ve Duet AI gibi daha fazla Google ürünü ve hizmetinde de kullanılabilecek.

Geliştiriciler için

13 Aralık’tan itibaren geliştiriciler ve kurumsal müşteriler Gemini Pro’ya Google AI Studio ve Vertex AI’daki Gemini API aracılığıyla erişebilecekler.

Google AI Studio, geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin bir API anahtarıyla hızlı bir şekilde uygulamaların prototipini oluşturmasına ve başlatmasına yardımcı olan ücretsiz, web tabanlı bir geliştirici aracı.

Tamamen yönetilen bir yapay zekâ platformunun zamanı geldiğinde, Vertex AI, Gemini’nin tam veri kontrolüyle özelleştirilmesine olanak tanır ve kurumsal güvenlik, emniyet, gizlilik ve veri yönetimi ve uyumluluğuna yönelik ek Google Cloud özelliklerinden yararlanır.

Android geliştiricileri aynı zamanda AICore aracılığıyla cihaz içi görevler için en verimli model olan Gemini Nano’yu da geliştirebilecekler. AICore, Pixel 8 Pro cihazlardan başlayarak Android 14’te sunulan yeni bir sistem özelliği. Erken önizleme için buradan kaydolabilirsiniz.

Gemini Ultra çok yakında geliyor

Gemini Ultra’ya yönelik kapsamlı güven ve güvenlik kontrollerinin bir parçası olarak, önümüzdeki yılın başında geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin kullanımına sunmadan önce, erken denemeler ve geri bildirimler için seçkin müşterilerin, geliştiricilerin ve iş ortaklarının kullanımına sunulacak.

Gelecek yılın başında Gemini Ultra’dan başlayarak en iyi model ve yeteneklere erişilmesini sağlayan yeni, son teknolojiye sahip bir yapay zekâ deneyimi olan Bard Advanced de piyasaya sürülecek.