Skip to main content

MUBI, film dağıtım şirketi Cinéart’ın çoğunluk hissesini satın aldığını açıkladı.

Global çevrimiçi film seçkisi, yapım şirketi ve film dağıtımcısı MUBI, önde gelen film dağıtım şirketi Cinéart’ın çoğunluk hissesini satın aldığını açıkladı. MUBI ve Cinéart, kısa bir süre önce Sofia Coppola’nın en son filmi Priscilla’nın Benelüks bölgesinde gösterime girmesi için bir ortaklık kurmuş ve bugüne kadar 1 milyon doların üzerinde gişe hasılatı elde etmişti.

MUBI, Ocak 2022’de ünlü dağıtım şirketi The Match Factory’yi ve yapım ayağı Match Factory Productions’ı satın almıştı.

1975 yılında Eliane Dubois tarafından kurulan Cinéart’ın Amsterdam ve Brüksel’de ofisleri bulunuyor. Gösterimini yaptığı filmler arasında; Slumdog Millionaire (Milyoner), The Artist (Artist), Amour (Aşk), I Daniel Blake (Ben, Daniel Blake), The Worst Person in the World (Dünyanın En Kötü İnsanı), The Whale (Balina), The Zone of Interest (İlgi Alanı) gibi birçok prestijli bağımsız film yer alıyor.

Paylaşılan bilgilere göre satın alma sonrası, Cinéart’ın yönetim ekibinde herhangi bir değişiklik olmayacak ve şirket mevcut operasyonlarına devam edecek.

MUBI Kurucusu ve CEO’su Efe Çakarel

MUBI Kurucusu ve CEO’su Efe Çakarel

MUBI Kurucusu ve CEO’su Efe Çakarel, Cinéart yöneticileri Marc ve Stephan’ı 15 yılı aşkın bir süredir tanıdığını ve birlikte çalıştığını belirterek, “Cinéart’ta yaptıklarına hayranım. Onlar bu sektördeki en değerli ve vizyoner yöneticilerden. Cinéart ile ortaklık kurduğumuz için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

MUBI Türkiye Direktörü Cem Altınsaray ise şunları söyledi: “Cinéart’ın çoğunluk hissesinin satın alınmasını heyecanla karşılıyoruz. Endüstrinin en değerli oyuncularından birinin daha yolculuğumuza ortak olması, üyelerimize daha iyi içerikler sunabilmek adına yepyeni kapılar açacak, sürpriz fırsatlar getirecek önümüze.”