Skip to main content

Google, çalışanlarının haftada en az üç gün ofise gelmelerini ve şirketin aşı politikalarına uymalarını bekliyor.

Omicron varyantının yayılımından endişe edildiği gerekçesiyle yakın zamanda ofise dönüş tarihini planlanan 10 Ocak 2022 tarihinden daha ileri bir tarihe erteleyen Google’ın aşı olmayan çalışanlarını işten çıkarabileceği konuşuluyor.

CNBC tarafından detayları açıklanan şirket içi bir bilgi notuna göre şirketin aşı politikalarına uymayan çalışanlar önce ücretsiz izine ayrılacaklar, bir süre sonra da işten çıkarılacaklar. Bu bilgi notunda çalışanların 3 Aralık tarihine kadar aşı olduklarına dair belgeleri ya da aşı düzenlemesinden hariç tutulma isteklerini şirkete ulaştırmaları isteniyordu. Bilgi notunda 3 Aralık tarihinden itibaren aşı olmayanlar ile hariç tutulma istekleri reddedilenler ile iletişime geçileceği, aşı olduklarına, olacaklarına ya da tıbbi olarak aşı olmaya elverişli olmadıklarına dair belge ibraz etmezlerse önce bir aylık ücretli, ardından da altı aya kadar ücretsiz izine ayrılacakları açıklandı. Bu süreçte aşı olmayan çalışanların işten çıkarılacaklarına da değinildi.

ABD İş Güvenliği ve Sağlığı İdaresi, 100 veya daha fazla çalışanı olan şirketlerin tüm çalışanlarının aşılı ya da haftada bir test olmaları gerektiğini açıklarken, Google bu kuralı yönetici kademesi de dahil olmak üzere uyguluyor.

Tam zamanlı olarak evden yürütülebilecek görevlerde olan, dolayısıyla ofise dönmesine gerek olmayan çalışanlar aşı kuralından etkilenmezken, Google diğer çalışanlarının haftada en az 3 gün ofiste çalışmalarını bekliyor.

Diğer büyük teknoloji şirketlerinin evden çalışma konusuna farklı yaklaştıkları biliniyor. Twitter, ofise gelmek zorunda olan bazı çalışanları haricinde herkesin “sonsuza kadar” evden çalışabileceğini açıklarken, Facebook, çalışanlarının Covid yasakları kalktıktan sonra evden çalışmaya devam etmek için başvuruda bulunabileceklerini duyurmuştu. Microsoft ise evden çalışmayı kalıcı bir seçenek olarak çalışanlarına sunuyor. Öte yandan, Apple da Google gibi çalışanlarının haftada en az üç gün ofise gelmelerini istiyor.

Kaynak: Google will fire employees who refuse vaccinations, report says – BBC News