Skip to main content

TikTok, özellikle oyuncular tarafından sıklıkla kullanılan yayın platformlarına rakip olabilecek bir uygulama üzerinde çalışıyor.

TikTok’un üzerinde çalıştığı yeni masaüstü uygulaması, bugüne kadar farklı iki kulvarda oldukça popüler olan iki video içerik servisini, TikTok ve Twitch’i karşı karşıya getirebilir.

TechCrunch’ın haberine göre TikTok Live Studio adlı bir uygulama üzerinde çalışan ve hatta testlerine başlayan TikTok, Twitch’in özellikle oyunlar ve diğer masaüstü uygulamalarının yayınları konusunda yarattığı üstünlüğe gelecekte meydan okuyabilir.

Uygulama, Windows işletim sistemli bilgisayarlara yüklendikten sonra TikTok Live’a direkt erişim sağlayarak kullanıcının akıllı telefonundan, oyun konsolundan ya da masaüstü bilgisayarından canlı yayın yapmasına ve canlı yayınlar sırasında chat fonksiyonunu kullanabilmesine imkân sağlıyor. Habere göre, TikTok, bu uygulamayı şimdilik belirli ülkelerde sadece birkaç bin kişinin erişimine sundu.

Bu uygulamanın TikTok için en önemli faydası, canlı yayın yapmak isteyen kullanıcılarının, özellikle de oyuncuların, takipçilerini Youtube Gaming ya da Twitch’e davet etmek zorunda kalmayacak olmaları. Bir başka deyişle TikTok Live Studio, Youtube Gaming ve Twitch benzeri bir deneyimi direkt olarak TikTok’a getirerek, kullanıcıları platformda tutacak.

Uygulama henüz geliştirilme aşamasında olduğundan dolayı OBS ya da Streamlabs gibi yayınlar üzerinde gelişkin kontrol imkânı sağlayan üçüncü taraf yazılımlarını henüz desteklemiyor. Aynı şekilde, bir oyun konsolu bir bilgisayar üzerinden canlı yayınlandığında web tarayıcı aynı anda kullanılamadığı için uygulamanın chat fonksiyonu devre dışı kalıyor.

TikTok Live Studio’nun kullanıma sunulup sunulmayacağı henüz kesin olmasa da TikTok’un bu uygulamayı kullanıcı davranışlarını ölçmek için kullandığı söylenebilir.

TikTok’un halihazırda var olan canlı yayın fonksiyonundan yararlanan içerik üreticileri, canlı yayınlardan gelir elde edebiliyor, izleyicilerden bağış kabul edebiliyor, yayın saati planlayabiliyor, canlı soru cevap araçlarını kullanabiliyor, belirli kelimeleri sansürleyebiliyor ve yayınlarına moderatör atayabiliyorlar.

TechCrunch, bu uygulamanın TikTok’un daha fazla masaüstü kullanıcısına ulaşmasını sağlayabileceğini, zira oyunlar gibi canlı yayınların telefonlardan izlenme oranlarının masaüstüne göre düşük olduğunu, ayrıca akıllı telefonların oyun konsollarından yayın yapmak gibi konularda yetersiz kaldıklarını aktardı.

Kaynak: TikTok is testing a desktop streaming software called TikTok Live Studio – TechCrunch