Skip to main content

Instagram, sunduğu yeni özellikler ile kullanıcılar arası etkileşimi artırmayı planlıyor.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, dün Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile platforma eklenen üç özelliğin neler olduklarını açıkladı.

Mosseri’nin paylaşımına göre bu özelliklerden ilki, Playback adı verilen yıl sonu özeti. Instagram kullanıcıları, yıl içerisinde üç veya daha fazla Instagram Hikayesi oluşturmaları ve Hikayeler Arşivi özelliğini kullanıyor olmaları halinde yıl sonunda 10 adede kadar hikaye kullanarak bir yıl sonu özeti oluşturabilecekler. Bazı hikayeler algoritma tarafından Playback oluşturmaları için kullanıcılara tavsiye edilecek olsa da kullanıcılar yıl içerisinde paylaştıkları ve kaydedilmiş olan tüm hikayeler arasından seçim yapmak konusunda özgür olacaklar.

İkinci özellik ise Reels Visual Replies. Kullanıcıların gelen yorumlara videolar ile yanıt verebilmelerini sağlayacak olan bu özellik halihazırda TikTok’ta da kullanılabiliyor. Instagram ise bu özelliği platformuna getirerek etkileşimi artırmayı ve yaratılan içeriklerin daha fazla kullanıcı tarafından görülebilmelerini mümkün kılmayı planlıyor.

Mosseri, üçüncü ve son özelliği ise Profile Embeds adıyla duyurdu. Bu özellik ile bir Instagram paylaşımının bir web sitesine yerleştirilebiliyor olması gibi Instagram profilleri de web sitelerine yerleştirilebiliyor olacak. Böylece kullanıcılar, Instagram içeriklerini sergileyebilmek için Instagram dışında vitrinler oluşturabilecekler.

Kaynak: Instagram Boss Highlights New Profile Embeds Feature – Digital Trends