Skip to main content

Ünlü YouTuber MKBHD’nin Ocean modeli için söyledikleriyle son dönemde yeniden gündeme gelen otomobil üreticisi, işten çıkarmalara başladı.

Bir dönem Tesla’nın en büyük rakibi olacağı düşünülen fakat bekleneni veremeyen Fisker, yakın zamanda MKBHD olarak da bilinen ünlü YouTuber Marques Brownlee tarafından paylaşılan bir video ile gündeme gelmişti. Brownlee, paylaştığı videoda Fisker’ın yeni SUV modeli Ocean’ın testini gerçekleştiriyor, aracın çalışmayan özelliklerine ve garipliklerine atıfta bulunuyor ve aracı “Test ettiğim en kötü araç” olarak tanımlıyordu.

Halihazırda mali açıdan zor günler geçiren Fisker’ın Brownlee’nin bu videosunun ardından bu kötü gidişatı kısmen de olsa ünlü YouTuber’a yıkmak istemesi şirketi daha fazla eleştiriye açık hale getirirken, geçtiğimiz haftalarda çıkan bir haber, Fisker’ın iflas öncesi son çırpınışlarını gerçekleştirdiğini gösteriyordu. Fisker’ın iflas duyurusu için bir danışmanlık firması ile çalıştığı haberi gözleri Brownlee’ye çevirirken Fisker, bu durumun iflas konusuyla ilgili olmadığını aktarmak üzere, şirketin sıklıkla danışmanlık hizmeti aldığını ve sermaye artırımı için çalışmaların devam ettiğini vurgulayan bir açıklama yayımladı.

Brownlee ise Tesla’nın Cybertruck modeli ve Humane’in AI Pin adlı akıllı broşu ile ilgili aynı sertlikte videolar paylaştıktan sonra “Kötü yorumlar şirketleri batırır mı?” sorusunu sorduğu bir başka video ile kendisini eleştirenlere yanıt verdi. Brownlee, Fisker’ın halihazırda bir düşüşte olduğunu, kendisinin dürüst olduğu, araç ile ilgili pek çok YouTuber’ın da olumsuz haber yaptığını savunuyordu.

Fisker, bir başka haberle yeniden gündeme geldi. Mart ayında çalışanlarının yüzde 15’i ile yollarını ayıracağını duyuran şirket, yeni bir işten çıkarma süreci başlattı. Kaç kişinin işten çıkarılacağı bilinmezken, 19 Nisan itibarıyla 1.135 çalışana sahip olan şirketin bu kararı, “nakit rezervini korumak” amacıyla aldığı haberi yayıldı. Fisker ayrıca, bütçeyi denetlemesi için bir yeniden yapılanma uzmanını da bünyesine kattı.

MKBHD’nin Fisker Ocean’a dair yorumlarına ve kötü incelemelerin şirketlere zarar verip vermediğine biz de İndirilenler Klasörü’nün 31’inci bölümünde değindik.