Skip to main content

Samsung ve UNDP işbirliği olan ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackathonu’na başvurular 12 Mayıs 2024 tarihine kadar devam edecek.

Samsung Electronics MENA, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığıyla düzenlediği ACT28 İkilm için Yapay Zeka Hekatonu (ACT28 AI for Climate Hackathon “Hackathon”) için başvuruların açıldığını duyurdu.

Paylaşılan bilgilere göre Hackathon’da, iklim değişikliğine bağlı sorunlara yenilikçi çözümler üretmek için yapay zekâ, makine öğrenimi, mobil teknolojiler ve diğer öncü teknolojilerle geliştirilen projeler yer alacak.

Dubai’de düzenlenen COP28 etkinliğinde Samsung ve UNDP’nin gerçekleştirdiği üst düzey panelde duyurulan Hackathon, genç girişimcileri iklim teknolojileri sektörüne dahil etmeyi hedefliyor.

Bu yılın ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackathonu Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Suudi Arabistan’dan genç veri bilim insanlarını, yapay zekâ mühendislerini ve yapay zekâ araştırmacılarını işbirliği ve beyin fırtınası yapmaya davet ediyor. Hackathon kapsamında, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA’lar) arasından İklim Eylemi, Sudaki Yaşam ve Karada Yaşam temaları etrafında en yeni çözümlerin geliştirilmesi desteklenecek.

Katılımcılar, veri odaklı çözümler konusunda yapay zekâ ve makine öğrenimi, gerçek zamanlı takip sistemleri için IoT, şeffaf iklim finansmanı için Blok Zinciri, eyleme geçirilebilir içgörüler için Veri Analitiği ve Görselleştirme, konum tabanlı uygulamalar içinse Jeo-uzamsal Teknolojiler dahil olmak üzere çeşitli gelişmiş teknolojiler kullanabilecek. Daha fazla erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı sağlamak için mobil tabanlı yaklaşımları teşvik eden Hackathon, iklim değişikliğini ele almak ve sürdürülebilir uygulamalar geliştirilmesine ilham vermek için büyük önem taşıyan dönüştürücü çözümlere odaklanacak.

Hackathon’un en iyi 10 ekibinin çözümleri ve yenilikleri, sektör uzmanları, yatırımcılar ve politika yapıcıların da dahil olduğu daha geniş bir kitleye Demo Günü’nde sunulacak. İlk üçe giren ekipler, Dubai’de düzenlenecek törende onore edilecek. Hackathon için kayıtlar 12 Mayıs 2024 tarihine kadar yapılabilecek. İlgilenenler, bireysel olarak veya bir ekiple bu bağlantı üzerinden hackathona başvurabilir.