Skip to main content

Yurtdışında çalışmak isteyen teknoloji profesyonelleri için Estonya alternatifini de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Estonya, başlattığı Career Hunt programıyla Türkiye’den de teknoloji profesyonellerinin başvurularını beklediğini açıkladı. Ülke ayrıca Brezilya, İspanya, Hollanda ve Macaristan gibi ülkelerden de adaylara başvurularına açık olduğunu bildirdi.

Program ikinci kez düzenleniyor

Estonya, Career Hunt programını bu yıl ikinci kez düzenliyor. Programın amacı, dünyanın dikkat çeken start-up’larının yetenek ihtiyacını karşılamak olarak aktarıldı. Estonya devletinin “Work in Estonia” programı kapsamında hayata geçirdiği Career Hunt projesine Transferwise, Monese, Veriff, Starship Technologies, Pipedrive, Thorgate, Taxify, Malwarebytes, Finestmedia, Icefire, betPawa, Swedbank Estonia, Genius Sports Services Estonia ve Mooncascade gibi şirketler katılıyor.

5 bin 500 kişi başvurdu, yedi aday çalışmaya başladı

Career Hunt programının ilki geçen yıl gerçekleştirilmiş ve 5 bin 500 kişi başvurmuştu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda ise 23 aday görüşmelere davet edilmiş ve bu adayların yedisi girişimlerde çalışmaya başlamıştı. Bu yılki başvurularda benzer durum söz konusu: İlk değerlendirmeden çıkan adaylar beş günlük bir teknoloji turu için Estonya’ya davet edilecek ve şirketlerle görüşecek. Bu adayların masrafları program dahilinde karşılanacak.

Türkiye’den geçen yılki programa toplam bin 645 kişi başvurdu. 127 ülkeden gelen başvurulardan 23 aday görüşmeler için uygun bulundu.

23 kişilik grup arasında Türkiye’den iki kişi yer alırken, şu an Tallinn’deki Veriff isimli start-up’ta bir kişi çalışmaya başladı. Veriff kimlik doğrulama alanında faaliyet gösteriyor.

Programa 21 Mart’a kadar şu adresten başvurulabiliyor. Estonya’nın e-oturum programı hakkında bilgi almak için ise şu haberimizi okuyabilirsiniz.