İŞ DÜNYASI

Erdem Akın Temel | 17.05.2022 - 18:58

Elon Musk, Twitter’a rest çekti

Elon Musk, Twitter’dan bot sayısının %5’ten az olduğunu kanıtlamasını istedi; aksi takdirde anlaşmayı bozacağının sinyallerini verdi.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir paylaşım ile Twitter ile olan anlaşmasını askıya aldığını duyurmuştu. Twitter’ın 226 milyon günlük aktif kullanıcı sayısının %5’inin spam ve sahte hesaplardan oluştuğunu söyleyen Musk, daha sonra Twitter’ı satın almak konusunda hâlâ istekli olduğunu açıklamıştı.

Ekibinin Twitter’dan rastgele seçilecek 100 hesap ile bir örneklem oluşturacağını ve bu örneklem üzerinden sahte hesap yüzdesini belirleyeceğini açıklayan Musk, Twitter üzerinde şirketin CEO’su Parag Agrawal ile ufak bir tartışma yaşamıştı.

Son olarak, Twitter hesaplarının %20’sinin sahte ve spam hesaplardan oluştuğunu açıklayan Musk, Twitter’dan sahte ve spam hesap sayısının %5’ten düşük olduğunu kanıtlamasını istedi. Musk, kanıt olmaması halinde bu anlaşmanın sonuçlanmayacağını söyleyerek Twitter’a rest çekti.

Elon Musk, şirketin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile paylaştığı bilgilerin doğruluğuna inanarak teklifte bulunduğunu dile getiriyor. Musk’ın tweetleri hakkında yorumda bulunan Twitter kullanıcıları arasında Musk’ın Twitter’ı ilk teklifi olan yaklaşık 44 milyar dolardan daha ucuza almaya çalıştığını düşünenler bulunuyor. Musk’ın anlaşmayı sonuçlandırmaması halinde Twitter’a bir milyar dolar ödemek zorunda kalacağı da bilinenler arasında. Bazı Twitter kullanıcılarına göre ise Musk, bir milyar dolar karşılığında da olsa anlaşmayı bozmak istiyor ve bu doğrultuda hareket ediyor.

Kaynak: Elon Tells Twitter: Prove That Bots Aren’t a Big Deal, or I Sink This Buyout – Gizmodo