İŞ DÜNYASI

Erdem Akın Temel | 17.05.2022 - 11:34

Twitter’ın CEO’sundan Elon Musk’a yanıt

Twitter'ın CEO'su Parag Agrawal ve Elon Musk'ın sahte ve spam hesaplar ile ilgili tartışması devam ediyor.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter’ı satın alması konusunda şirketin yönetim kurulu ile yaptığı anlaşmayı askıya aldığını açıklamış; Twitter’ın 226 milyon günlük aktif kullanıcı sayısının %5’inin spam ve sahte hesaplardan oluştuğunu gerekçe göstermişti. Twitter’ı satın almak konusunda hâlâ istekli olduğunu belirten Musk, daha sonra, ekibinin 100 hesaplık bir örneklem üzerinden spam ve sahte hesap oranını belirleyeceğini açıklamıştı. Twitter CEO’su Parag Agrawal’dan Musk’ın bu sözlerine yanıt geldi.

Agrawal, 100 hesap üzerinden yapılacak bir hesaplamanın doğru sonuç vermeyeceğini, hangi hesapların aylık olarak yayınlanan günlük aktif kullanıcılar raporunda sayıldıklarının gizli bilgilere dayandığını, dolayısıyla Twitter’ın spam ve sahte hesaplar konusunda şirket dışı bir çalışma yapmanın doğru sonuç vereceğine inanmadığını aktardı. Musk’ın yanıtı ise tek bir emoji oldu.

Musk verdiği tepkiyle eleştiri yağmuruna tutulurken; reklamcıların neye karşılık yatırım yaptıklarını sordu, bu konunun Twitter’ın finansal sağlığı açısından önemine değindi.

Agrawal, Twitter’ın kendi hesaplamalarına göre, günlük aktif kullanıcı sayısı içindeki toplam sahte ve spam hesap sayısının %5’ten çok daha aşağıda olduğunu belirtti; platformda gerçek insanlar tarafından yönetilen fakat sahte gibi görünen hesaplar olduğunu ekledi.

Twitter’ın kullanıcı sayısını belirlemek konusunda sorun yaşadığı ve üç yıldır olandan fazla kullanıcı raporladığı biliniyor.

Twitter’ı satın almak için bir teklifte bulunan ve bu teklifi şirketin yönetim kurulunca onaylanan Musk, düzenleyiciler ve hissedarlardan da onay bekliyor. Musk’ın bu onayları almasına rağmen Twitter anlaşmasından çekilmesi halinde Twitter’a bir milyar dolarlık anlaşmayı sonlandırma bedeli ödeyeceği biliniyor. Musk’ın Agrawal’a verdiği tek emojilik yanıt sonrası bazı sosyal medya kullanıcıları Musk’ın anlaşmayı bozmak için yollar aradığı yorumunda bulundular.

Kaynak: Twitter’s CEO and Elon Musk are beefing over bot counts – The Verge