CİHAZLAR

Erdem Akın Temel | 17.05.2022 - 13:37

Apple katlanabilir telefon için E-Ink ekran testine başladı

Katlanabilir akıllı telefon modeli üzerinde çalıştığı konuşulan Apple’ın ikinci ekran için E-Ink teknolojisinden yararlanacağı söyleniyor.

Katlanabilir bir akıllı telefon modeli üzerinde çalıştığı konuşulan Apple’ın, E-Ink tarafından geliştirilen renkli e-ink ekran teknolojisini test ettiği ve testlerin olumlu sonuçlanmaları halinde bu tür ekranların ikincil ekran olarak kullanılabileceği haberi paylaşıldı.

Apple’ın Elektronik Kâğıt Ekran (EPD) teknolojisini test ettiği haberini paylaşan analist Ming-Chi Kuo, bu teknolojinin katlanır telefon modellerinin ikinci ekranları için ana çözüm olma potansiyelinin olduğunu, özellikle de güç tasarrufu sağlamasından dolayı tercih edilebileceğini paylaştı.

E-Ink, her ne kadar Amazon Kindle e-kitap okuyucularda kullanılan monokrom ekranlar ile bilinse de renkli ekranlar da üretiyor. E-Ink tarafından yakın zamanda duyurulan E-Ink Gallery 3 ekran modelinin, tepkime hızı bir OLED ya da LCD ekran kadar hızlı olmasa da eski e-ink renkli ekran modelleri ile kıyaslandığında bir hayli hızlı olduğu görülüyor. E-Ink’in paylaştığı E-Ink Gallery 3 tanıtım videolarında bu ekranların katlanabildikleri ve rulo haline getirilebildikleri görülüyor.

Kaynak: Apple ‘testing’ foldable with secondary E Ink display, says analyst – The Verge