İŞ DÜNYASI

Erdem Akın Temel | 03.06.2022 - 16:12

Elon Musk, Tesla’nın çalışan sayısını azaltması gerektiğini düşünüyor

Elon Musk, ekonominin kötüye gittiği düşüncesiyle Tesla için işe alımların durdurulması ve işten çıkarma dahil çeşitli önlemler alıyor.

Elon Musk, Perşembe günü Tesla yöneticilerine gönderdiği e-postada ekonomi ile ilgili çok kötü hislere sahip olduğunu belirterek küresel çapta atılmasını istediği adımları bildirdi. Reuters’ın haberine göre, Musk Tesla’nın işe alımları durdurması ve çalışan sayısını %10 azaltması gerektiğini düşünüyor. Şirket, 2021 yılının sonunda 99 bin 290 çalışana sahip olduğunu bildirmişti.

Musk’ın daha önce de toplu işten çıkarma kararı aldığı biliniyor. Musk’ın ve Tesla yönetiminin aldığı kararlar doğrultusunda 2017 yılında yüzlerce, 2018 yılında toplam çalışan sayısının yüzde dokuzu kadar işçi işten çıkarılmıştı. 2019 yılında tekrar bir işten çıkarma kararı alan Tesla, çalışanlarının yüzde yedisi ile ilişiğini kesmiş; 2020 yılında ise pandeminin etkilerini azaltmak amacıyla maaş kesintileri ile birlikte zorunlu izin politikaları uygulamıştı.

Ek olarak, Musk, geçtiğimiz günlerde Tesla çalışanlarından tam zamanlı olarak ofise geri dönmelerini istemiş; ofise dönüş yapmayacak kişileri istifa etmiş kabul edeceklerini bildirmişti.

Kaynak: Elon Musk reportedly orders hiring freeze, 10 percent staff reduction at Tesla – The Verge