Skip to main content

Eyaletin karbon salımını 2050 yılına kadar %85 azaltma hedefiyle çalışan New York Senatosu, kripto para madenciliğinin çevreye etkilerini azaltmayı amaçlayan bir tasarıyı onayladı.

New York Senatosu’ndan eyalet sınırları içerisinde kripto para madenciliğini kısıtlayacak bir karar çıktı. Senatoda yapılan oylama sonucu 36’ya 27 oyla kabul edilen bir yasa tasarısı, kripto para madenciliğini geçici olarak yasaklıyor. Tasarı hakkında son kararı Vali Kathy Hochul verecek. Hochul, tasarıyı imzalayabilir ya da veto edebilir.

Tasarının senatonun önüne gelmesinin sebebi, kripto para madenciliğinin çevreye zararları. Tasarı, kripto para madenciliği lisansları konusunda iki yıllık bir moratoryum öneriyor ve Hochul’un imzalaması halinde imzadan hemen sonra yürürlüğe gireceği belirtiliyor.

Moratoryum, tamamıyla yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan kripto para madenciliği girişimlerini kapsamıyor. Ek olarak, moratoryum ile proof-of-work (iş ispatı) olarak adlandırılan ve önemli miktarlarda enerji tüketen madencilik işlemlerinin ki özellikle bitcoin bu kategoriye girmektedir, durdurulmaları; proof-of-work harici metotlar ile az enerji tüketerek yapılan kripto para madencilik işlemlerinin sürdürülmeleri planlanıyor. Bitcoin’in ardından hacim olarak en büyük ikinci kripto para olan ethereum’un da proof-of-work modelini kullandığı, fakat kademeli olarak daha çevreci olan proof-of-stake (pay ispatı) modeline geçiş yaptığı biliniyor.

Eyaletin karbon salımının 2050 yılına kadar %85 azaltılması planlanırken, tasarının kabulü ile birlikte proof-of-work modelinin çevreye etkileri konulu bir de araştırma yürütülecek.

Kaynak: New York passes a bill to limit bitcoin mining – Engadget