GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 04.06.2022 - 13:53

Çin, güneş ve rüzgâr enerji kapasitesini 2025 yılına kadar iki katına çıkarabilir

Çin, 2030 için belirlediği hedefe 2025’e kadar ulaşabilir. Bir sonraki hedef ise 2060 yılına kadar karbon nötr olmak.

Çin, Paris İklim Anlaşması gereğince belirlenen iklim hedeflerine ulaşmak için güneş ve rüzgâr enerji kapasitesini iki katına çıkaracak. Önceki hesaplamalara göre 2030 yılında tamamlanması planlanan bu sürecin, yapılan son planla daha erkene çekilebileceği haberi paylaşıldı.

Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile başlayan savaşın enerji fiyatlarını yükselttiği biliniyor. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak isteyen Çin, bu süreçte kömüre yönelmişti.

Çarşamba günü yapılan bir açıklamaya göre, 2025 yılında ülkenin enerji ihtiyacının %33’ü yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanacak. Bu tür enerji kaynaklarının 2020 yılındaki payı %29 idi. Çin, 2030 yılına kadar Paris İklim Anlaşması ile belirlenen hedeflere ulaşmayı, 2060 yılına kadar ise karbon nötr bir ülke olmayı hedefliyor.

Çin, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan dolayı kömüre dönüşünün ülkenin ihtiyacı olan enerjinin karşılanması için bir zorunluluk olduğu kanısında. Kabinenin bu yıl içerisinde 300 milyon ton daha fazla kömür çıkarılması hedefi koyduğu, ülkenin merkez bankasının kömür madenciliği ve kömürden enerji üretilmesi için 15 milyar dolarlık bir krediye onay verdiği biliniyor.

Öte yandan, bu yılın ilk dört ayında yenilenebilir enerjiye yapılan 4,3 milyar dolarlık yatırımın geçtiğimiz yılın ilk dört ayında yapılan yatırımın neredeyse üç katı olması dikkat çekiyor.

Kaynak: China to double wind, solar energy capacity by 2025 – France 24