İŞ DÜNYASI

Erdem Akın Temel | 04.06.2022 - 19:47

Abramovich’in 512 milyon dolarlık şirketi 1 dolara alıcı buldu

Abramovich'in bir dönem yarım milyar dolar değer biçilen telekom şirketi Truphone bir dolara alıcı bulurken, yaptırımların başlangıcından bu yana servetinin yarısını kaybettiği konuşuluyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası uygulanan yaptırımlar Rus oligarklarını etkilemeye devam ediyor. Özellikle İngiliz futbol kulübü Chelsea’nın sahibi olması ile bilinen Roman Abramovich de bu yaptırımlara maruz kalanlar arasında.

Abramovich ile ilgili son gelişme ise 2020 yılında 512 milyon dolar değer biçilen Truphone adlı telekom şirketinin satışı. Abramovich’in %23’üne sahip olduğu şirket, bir dönem Roman Abramovich, Alexander Abramov ve Alexander Frolov tarafından yapılan 375 milyon dolarlık yatırımla gündeme gelmişti. Yaptırımlar sonrası satışa çıkarılan şirket 1 dolara alıcı buldu.

Şirketin yeni sahipleri ise Auto1 adlı otomobil alım satım platformunun sahibi olan Hakan Koç ve geçmişte bir Telekom şirketinde yöneticilik de yapmış olan Pyrros Koussios. Koç’un Truphone’un %90’ına, Koussios’un ise %10’una sahip olacağı bilgisi paylaşıldı.

Abramovich’in yaklaşık 20 yıl kadar sahibi olduğu Chelsea de geçtiğimiz ay Hollywood Foreign Press Association (HFPA) CEO’su Todd Boehly’e satılırken; Abramovich 5,2 milyar dolarlık satıştan hiçbir gelir elde edemeyecek. Boehly’nin LA Dodgers adlı beyzbol ve Los Angeles Lakers adlı basketbol küluplerinin ortaklarından biri olduğu biliniyor.

Bir zamanlar en güçlü oligarklardan biri kabul edilen Abramovich’in 14 milyar dolarlık servetinin yaptırımlar sonrası neredeyse yarıya düştüğü konuşuluyor. Öte yandan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin ABD Başkanı Joe Biden’dan Abramovich’e yaptırım uygulanmamasını talep ettiği de biliniyor. Zelenski’nin bu isteğinin ardında Abramovich’in Kiev ile Kremlin arasında barış görüşmelerini başlatabileceği umudu yer alıyordu. Abramovich, Türkiye’de gerçekleşen görüşmelerde de etkin bir rol oynamıştı.