İŞ DÜNYASI

Erdem Akın Temel | 02.06.2022 - 14:19

Elon Musk, Tesla’da uzaktan çalışma döneminin sona erdiğini açıkladı

Elon Musk, Tesla çalışanlarından tam zamanlı olarak ofise dönmelerini istedi. Musk, uzaktan çalışma şartlarının kabul edilemeyeceği görüşünde.

Elon Musk, Tesla çalışanlarından haftanın en az 40 saatini ofiste geçirecek şekilde ofise dönmelerini istedi. Musk, çalışanların bu şartı kabul etmemeleri ya da bu süreyi ofiste geçirmemeleri halinde istifa etmiş kabul edileceklerini de ekledi. Musk’ın bu çıkışı, sosyal medyaya sızdırılan e-postalar sayesinde açığa çıktı.

Musk, ofisten çalışma şartı aramayan pek çok şirketin var olduğunu, fakat bu şirketlerin uzun bir süredir harika bir ürün sunmadıklarını söyledi; ofise dönmek istemeyen çalışanların sunacakları sebepleri bizzat inceleyebileceğini aktardı. Musk’a göre Tesla, dünyanın en anlamlı ve heyecan verici ürünlerini üreten şirket konumunda ve bu konumunu koruyabilmesi için Tesla çalışanlarının ofise dönmeleri gerekiyor.

Çalışkanlığı ile bilinen Musk’ın bir dönem Tesla fabrikasında yaşadığı ve bu sürecin Tesla’yı ayakta tuttuğunu düşündüğü biliniyor.

Öte yandan, Twitter’ın tamamını satın almak için bir teklifte bulunan ve teklifi şirketin yönetim kurulu üyelerince kabul edilen Musk’ın bakış açısı ile Twitter’da şirket kültürünün taban tabana zıt olduğu ortaya çıktı. Zira Twitter, yakın zamanda CEO Parag Agrawal tarafından yapılan bir açıklama ile serbest bir düzene geçmiş; uzaktan çalışmak isteyen çalışanlara uzaktan çalışabilme, ofise gitmek isteyen çalışanlara ise ofise gidebilme serbestisi sunulmuştu. Agrawal bu kararı, Twitter çalışanlarının çalışmalarını en verimli hissettikleri ortamdan devam ettirebilmelerinin önemli olduğunu söyleyerek savunmuştu.

Kaynak: Elon Musk declares end to remote working at Tesla – BBC News