GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 30.12.2021 - 15:04

Elon Musk, SpaceX’in uzayda rekabeti engellediği iddialarını reddetti

Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu SpaceX’in uzaya gönderdiği ve göndermeyi planladığı uydu sayısı ile yörüngeyi kalabalıklaştırarak hem rekabeti engellediği hem de tehlike yarattığı düşünülürken, Musk bu görüşü reddediyor.

Elon Musk, Financial Times’a yaptığı açıklamada, SpaceX uydularının uzayı kalabalıklaştırarak rakiplerine rekabet şansı tanımadığı iddialarını reddetti.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Başkanı Josef Aschbacher, yakın zamanda yaptığı bir açıklama ile yörüngede bulunan 4 binden fazla uydunun bin 750’den fazlasının SpaceX’e ait olduğuna dikkat çekmiş, bu sayıca üstünlüğün sonucu olarak uzayda kuralların Elon Musk tarafından konulduğunu belirtmişti. Aschbacher, Avrupa ülkelerini SpaceX’in uzayda yayılımını kolaylaştıracak kararlar almak yerine Avrupalı uzay şirketlerini desteklemeye çağırmıştı.

Çin’in geçtiğimiz günlerde SpaceX’i Birleşmiş Milletler’e şikayet etmesinin ardından Elon Musk, Aschbacher’in ve Çin’in açıklamalarına yanıt olarak SpaceX’in uzayda tekelleştiği ve aynı zamanda uydu sayısı ile tehlike yarattığı düşüncelerine katılmadığını açıkladı. Çin, Tiangong Uzay İstasyonu’nun bir SpaceX uydusu ile iki kez çarpışma tehlikesi yaşamasının ardından şikayetini Birleşmiş Milletler’e iletmişti.

Musk, uzayın sonsuz, uyduların ise oldukça küçük olduğunu, rekabeti baltalayıcı hamleler yapmadıklarını ve yapmayacaklarını söyledi; diğer uzay araçları için tehlike yaratmadıkları düşüncesinde olduğunu belirtti. SpaceX’in uzayda yayılımının uzay ile ilgili çalışmalar yapan şirketlerin gelişimine etkisi konusunda yapılan olumsuz yorumların çoğunun SpaceX’in bir uydu takımyıldızı oluşturarak internet hizmeti sağlamayı planladığı Starlink projesi hakkında olduğuna dikkat çeken Musk, birkaç bin uydunun yörüngede bulunmasının bir anlam ifade etmediğini, diğer şirketleri engellemediklerini ve engellemeyi planlamadıklarını açıkladı. Bazı uzmanlar ise çarpışmaları önlemek için uzayda yer alan araçlar arasında Musk’ın düşündüğünden daha fazla mesafe olması gerektiğini söyleyerek karşı çıkıyorlar.

Kaynak: Elon Musk rejects claims that his satellites are hogging space – BBC News