Skip to main content

Samsung, katlanabilir telefon piyasasının %88’ini elinde bulunduruyor.

2021 yılının sonuna yaklaşırken Samsung’un katlanabilir telefonlar hakkında yaptığı bir açıklama dikkat çekti. Şirket yaptığı basın açıklamasında bu yıl katlanabilir telefon satışlarının 2020 yılında satılan katlanabilir telefon sayısının dört katına ulaştığını açıkladı. Basın açıklamasında bu yılın Ağustos ayında piyasaya sürülen Samsung Galaxy Z Fold ve Samsung Galaxy Z Flip 3’ün sadece bir aylık süre içerisinde 2020 yılında satılan katlanabilir akıllı telefon sayısından daha fazla sattıklarını açıkladı.

CNet, Z Fold 3 ve Z Flip 3’ün geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen katlanabilir telefonlara göre daha zarif ve yazılımları ile özellikleri bakımından daha gelişkin olduklarına dikkat çekerken, fiyatların düşmesi ile kullanıcıların katlanabilir telefonlara daha kolay ulaşabilmeye başladıkları düşüncesinde. Haberde Z Fold 3’ün bin 800 dolarlık fiyatı ile kolay erişilebilir bir telefon olmadığı belirtilmekle birlikte, Z Flip 3’ün 999 dolarlık fiyatının iPhone 13 Pro fiyat seviyesinde bir alternatif olarak kullanıcılara sunulduğunun altı çiziliyor.

Samsung yaptığı açıklamada kaç tane katlanabilir telefon sattığına dair bir sayıya yer vermezken, Counterpoint Research adlı bir şirket tarafından yapılan araştırmaya göre 2021 yılında 9 milyon katlanabilir telefon satışı yapılacağı öngörülüyor. Bu sayı, 2021 yılında, 2020 yılında satılan katlanabilir telefon sayısının üç katı kadar daha fazla satış yapılacağı anlamına geliyor. Katlanabilir telefon piyasasının %88’ine sahip olan Samsung’un, Oppo Find N başta olmak üzere yeni katlanabilir cihazların piyasaya girişi ile satışlarında düşüşler yaşayabileceği, yine de tüm katlanabilir telefon pazarının 4’te 3’ünü elinde bulundurması bekleniyor.

Uzmanlar Apple’ın iPhone Flip adlı bir cihazı 2023 yılında satışa sunacağı iddiaları üzerine, böyle bir gelişmesinin yaşanması durumunda katlanabilir telefon pazarında önemli değişimlerin olacağını söylerken, Counterpoint Research 2023’te satılacak katlanabilir telefon sayısının şimdinin üç katına çıkacağını öngörüyor.

Kaynak: Samsung says it sold more foldables in Galaxy Z Fold 3’s launch month than in all of 2020 – CNET