Skip to main content

Çin, Tiangong Uzay İstasyonu’nun bir SpaceX uydusu ile iki defa çarpışma tehlikesi geçirmesinin ardından Birleşmiş Milletler’e şikayette bulundu.

Çin, sahibi olduğu Tiangong Uzay İstasyonu’nun bir SpaceX uydusu ile iki defa çarpışma tehlikesi geçirdiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’e şikâyette bulundu. 1 Temmuz ve 21 Ekim’de yaşanan gelişmelerden dolayı resmi şikâyette bulunan Çin, SpaceX’in internet hizmeti sağlamak üzere uzaya fırlattığı Starlink uydularının sorunlara yol açtığını belirtti.

İlk olayda 16 Mayıs’tan 24 Haziran’a kadar 555 kilometre irtifadan 382 kilometre irtifaya düşen bir SpaceX uydusunun 1 Temmuz’da Tiangong Uzay İstasyonu ile çarpışma riski oluşturduğu ve uzay istasyonunun çarpışmayı önlemek adına bir manevra yaptığı öğrenilirken, ikinci olayda uzay istasyonu benzer şekilde bir önleyici manevra daha yapmak zorunda kaldı. Çinli yetkililer, SpaceX-2305 adlı uydunun devamlı olarak bir manevra içerisinde olduğunu ve manevranın hangi yönde gerçekleşeceğini bilmediklerini, dolayısıyla çarpışma riskini hesaplamanın oldukça zor olduğunu belirttiler.

Çin’in Birleşmiş Milletler’e yaptığı bu şikâyet, SpaceX’in Çin menşeili sosyal medya platformlarında ciddi şekilde eleştirilmesine yol açtı. Starlink başlığı Weibo üzerinde 900 milyon kez görüntülenirken, pek çok Weibo kullanıcısı SpaceX’in uydularını ‘uzay çöpü’ olmakla nitelendirdi. Bir kullanıcı ise SpaceX uydularının silah olabileceği teorisini paylaştı.

Devlet destekli haber sitesi Global Times ise SpaceX’in Çin’in uzaydaki gelişmelerden ne kadar haberdar olduğunu ve tepki kapasitesini ölçmeye çalıştığı iddiasına yer verdi.

Kaynak: SpaceX satellites nearly collided with China’s space station twice this year, sparking online criticism of Elon Musk’s ‘space junk’ – Business Insider