Skip to main content

TP-Link’in elektrik hattını internet hattına çevirmeyi sağlayan yeni adaptör kiti, kablosuz bağlantıda yüksek hızlar sunmasının yanı sıra kablolu cihazları da Gigabit hızda ağa dahil edebiliyor.

TP-Link, evdeki mevcut elektrik hattını interneti de taşıyan bir hat haline getiren TP-Link powerline adaptör ailesinin yeni üyesini duyurdu.

Evlerde ve küçük ofislerde kablo çekmeden istenilen yere kablolu ve kablosuz bağlantı sağlamanın mümkün olduğunu belirten TP-Link, kullanıma sunduğu powerlink teknolojisine sahip yeni adaptör ile ile evdeki elektrik hattını interneti de taşıyan bir hat haline getiriyor. TL-WPA8631P adlı iki adaptörden oluşan model hem kablolu hem kablosuz bağlantı desteğine sahip olmasının yanı sıra, iki türde bağlantıda da yüksek hızlar sunuyor.

TP-Link, powerline adaptörlerin kurulumlarının ve çalışır hale getirilmelerinin kolaylığına dikkat çekerek, adaptörlerden birinin Ethernet kablosu ile modeme ve elektrik prizine takıldığı takdirde evin ya da ofisin elektrik hattının interneti de taşımaya başladığını, HomePlug AV2 standardındaki TL-WPA98631P model powerline adaptörün bu hat üzerinden 1300 Mbps’ye varan hızlarda veri aktarımı yapabildiğini belirtiyor. İkinci adaptör ise internete erişilmek istenen ortamdaki bir prize takılmasının ardından internet erişimi ikinci adaptörün takıldığı bölgeye ulaştırılmış oluyor. Bu tür bir yöntem ile duvar, kalın zemin gibi engeller ise kolaylıkla aşılmış oluyor. Ayrıca, adaptör üzerinden hem kablolu hem de kablosuz olarak internete bağlanmak mümkün hale geliyor.

Yüksek bağlantı hızları

AC kablosuz standardına sahip olan TP-Link’in yeni powerline adaptör kitinin çift kanal desteği bulunuyor. Her iki kanalda toplam 1200 Mbps kablosuz hızlara ulaşabiliyor. Çift kanal desteği sayesinde ağ trafiği daha rahat oluyor ve aynı anda farklı uygulamalar çalıştırılabiliyor.

2×2 MIMO teknolojisine sahip olan ürün hem daha kararlı bir WiFi bağlantısı sunuyor hem de aynı anda daha çok cihaza sorunsuz erişim sağlıyor. Hüzmeleme (beamforming) teknolojisi sayesinde ise WiFi sinyallerini bağlı cihazlara doğru yönlendirerek daha geniş bir mesafeye sinyalleri aktarabiliyor.

Ürün kablolu bağlantıda da çok yüksek hızlar sağlıyor. İkinci adaptör üzerinde üç adet Gigabit Ethernet girişi yer alıyor. Böylece ağa kablo ile dahil olan ya da olması istenen cihazlar Gigabit hızlarda ağa erişebiliyor. Üstelik aynı anda üç cihazı ağa dahil etmek de mümkün. IPTV, oyun konsolu ve PC’yi bu girişlere takarak eğlencenin keyfi sürülebiliyor.

OneMesh desteği ile tek ağ adı ve parola

TL-WPA8631P powerline kiti, TP-Link’in Mesh ağ platformu olan OneMesh desteğine sahip. Adaptörler OneMesh özellikli bir modem ya da yönlendiriciye bağlandığında bir Mesh ağı oluşturabiliyor. Bu sayede evin içinde bağlantı kopmadan dolaşmak mümkün oluyor. Özellikle katlı evlerde bu çok önemli bir avantaj sağlıyor.

Tek dokunuşla WiFi yapılandırması yapılabilen ürün, kolay kurulum için ağ adı ve parolasını yönlendiriciden kopyalıyor. Ayrıca otomatik WiFi senkronizasyon özelliği sayesinde ağda bir ayar değişikliği olduğunda, bu değişiklik genişleticiye de otomatik olarak uygulanıyor, ayarları tek tek düzenlemek gerekmiyor.

Bu modelde her iki adaptör üzerinde birer priz girişi yer alıyor. Adaptörlerin işgal ettiği prizlerin yerine kullanıcılara bir priz sunuluyor. Adaptörler üzerindeki prize istenen cihazlar bağlanarak, güç desteği alabiliyor.

Evin priz olan her yerine interneti yüksek hızda taşımayı sağlayan TL-WPA8631 ile etkili, hızlı ve güvenli bir şekilde WiFi sinyal sorunları çözülebiliyor. Ürünün Türkiye’de tavsiye edilen satış fiyatı ise 150 dolar.