Skip to main content

BM Genel Kurulu, güvenli yapay zekâ sistemlerinin desteklenmesine ilişkin ilk karar tasarısını kabul etti.

Hatırlarsanız Avrupa Parlamentosu’nun 13 Mart tarihinde AB Yapay Zeka Yasası’nı onayladığını sizlere aktarmıştık. Şimdi de benzer bir hamle Birleşmiş Milletler’den (BM) geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, dün düzenlediği oturumda herkes için sürdürülebilir kalkınmaya fayda sağlayacak güvenli yapay zekâ sistemlerinin desteklenmesine ilişkin dönüm noktası niteliğinde bir kararı kabul etti.

Ülkeleri insan haklarını ve kişisel verileri korumaya ve yapay zekâyı risklere karşı izlemeye teşvik eden yapay zekâya ilişkin ilk küresel karar oybirliğiyle kabul edildi. BM üyesi ülkelerde bağlayıcı olmayan karar, aynı zamanda gizlilik politikalarının güçlendirilmesini de savunuyor.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, “Bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 193 üyesinin tamamı tek bir ağızdan konuştu ve birlikte yapay zekânın bizi yönetmesine izin vermek yerine onu yönetmeyi seçtiler” dedi.

BM Genel Kurulu, aynı zamanda yapay zekânın tasarımı, geliştirilmesi, dağıtılması ve kullanımında insan haklarına saygı gösterilmesi, korunması ve desteklenmesinin altını çizdi. Genel Kurul ayrıca yapay zekâ sistemlerinin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşma yolunda ilerlemeyi hızlandırma potansiyelini de kabul etti.

Kaynak: UN adopts first global artificial intelligence resolution – Reuters