Skip to main content

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Reuters’a yaptığı açıklamada, yapay zekânın gelişimini durdurma çağrılarının, gelecekteki “zorlukları çözmeyeceğini” söyledi.

Hatırlarsanız geçen hafta Elon Musk, Steve Wozniak ve Yuval Noah Harari’nin de aralarında bulunduğu 1000’den fazla kişi tarafından GPT-4’ten daha güçlü olacak yapay zekâ teknolojilerinin oluşturabileceği riskler üzerine bir açık mektup yazılmıştı.

Bu mektuba cevap veren Bill Gates de Reuters’a yaptığı açıklamada, yapay zekânın gelişimini durdurma çağrılarının gelecekteki zorlukları çözmeyeceğini söyledi. Gates’e göre, yapay zekâyı durdurmanın nasıl işe yarayabileceğini anlamak zor olduğundan yapay zekâdaki gelişmelerin en iyi nasıl kullanılacağına odaklanmak çok daha iyi. “Belirli bir gruptan yapay zekâyı durdurmalarını istemenin zorlukları çözeceğini düşünmüyorum” diyen Gates’e göre bu şeylerin çok büyük faydaları var ve yapılması gereken zor alanları belirlemek.

Yapay zekânın cep telefonları ve internet kadar devrim niteliğinde olduğunu söyleyen Gates, açık mektuptan bir gün önce yayımlanan 21 Mart tarihli “Yapay Zekâ Çağı Başladı” başlıklı bir blog gönderisinde, yapay zekânın dünyanın en kötü eşitsizliklerinden bazılarının azaltılmasına yardımcı olmak için kullanılması gerektiğine inandığını ifade etti.

Kaynak: Bill Gates says calls to pause AI won’t ‘solve challenges’ – Reuters