Skip to main content

Apple’ın Vision Pro’dan iOS 17’ye, 15 inç MacBook Air’dan Mac Studio’a kadar duyurduğu yenilikleri ile WWDC 2023 konferansından öne çıkanları sizler için derledik.

Teknoloji devi Apple tarafından 5 Haziran’da düzenlenen WWDC 2023 konferansında birçok yenilik duyuruldu. Vision Pro’ya ait detayları sizlere aktarmıştık. Peki konferansta öne çıkan diğer yenilikler ve yeni cihazlar neler? Bir göz atalım.

15 inç MacBook Air

Bugüne kadarki en ince dizüstü bilgisayar olarak lanse edilen 15 inç MacBook Air, 11,5 mm’lik kalınlığında ve 1.36 kg ağırlığında. Gücünü M2 işlemciden alıyor ve Intel işlemcili eski MacBook Air’lara kıyasla 12 kat daha yüksek performans sunuyor. 6 hoparlör ve 18 saat pil ömrüne sahip olan yeni MacBook Air’in Türkiye fiyatının 36.999 TL olduğunu belirtelim.

Mac Studio

Apple’ın küçük ama güçlü masaüstü bilgisayarı Mac Studio, M1 Max ve M1 Ultra yerine M2 Max ve M2 Ultra çip olmak üzere iki işlemci seçeneğine sahip. Apple, M2 Max ile M1 Max’e kıyasla performansta yüzde 20’lik bir artış vaat ediyor. Kullanıcılar M2 Max ile 96 GB’a kadar, M2 Ultra ile 192 GB’a kadar RAM elde edebilecek. M2 Ultra özellikli Mac Studio’nun, en hızlı Intel tabanlı Mac’ten altı kat daha hızlı olduğu söyleniyor. Hatta aynı Mac Studio’ya altı adede kadar Studio Display XDR bağlanabiliyor. Mac Studio’nun Türkiye fiyatı 57.999 TL’den başlıyor.

Mac Pro

Apple Silicon çipli masaüstü ve rafa monte Mac Pro ile hayranlarını şaşırttı. Üst düzey profesyonelleri hedefleyen Mac Pro, gücünü Apple’ın yepyeni M2 Ultra işlemcisinden alıyor. 24 çekirdekli bir CPU ve 76 adede kadar çekirdekli GPU içeren iMAc Pro, eski Intel tabanlı Mac Pro’nun başlangıç ​​serisinden yedi kata kadar daha hızlı. 192 GB’a kadar bir RAM kapasitesine sahip olan ve 8 thunderbolt girişi sunan Mac Pro’nun ABD fiyatı 6.999 dolar.

M2 Ultra

M2 Ultra, şimdiye kadarki en güçlü Apple Silicon çipi ve iki adet M2 Max çipten oluşuyor. 24 çekirdekli CPU, 76 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen GPU, 192 GB’a kadar RAM ve 800 GBps bellek bant genişliği sunuyor.

iOS 17

NameDrop, Journal App ve Standby özellikleriyle tanıtılan iOS 17’de artık Siri’ye “Hey, Siri!” diye seslenmek zorunda değilsiniz. Ona sadece “Siri” demeniz yeterli.

iOS 17’de NameDrop adlı yeni bir AirDrop özelliğiyle, telefon numaranızı ve hatta fotoğraflarınızı başka biriyle kolayca ve sorunsuz bir şekilde paylaşabilirsiniz. Telefonlarınızı birbirine yaklaştırdığınızda, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi paylaşmayı seçebilirsiniz. NameDrop’u iPhone ve Apple Watc ile de kullanabilirsiniz.

Kullanıcılarının günlük aktivitelerini düzenli olarak kaydetmesine imkân tanıyan Journal App ile iPhone, cihaz üzerinde makine öğrenimini kullanarak fotoğraflarınız, etkinlikleriniz, konumunuz, müziğiniz, antrenmanlarınız vb. ile ilgili kişiselleştirilmiş öneriler oluşturuyor. Journal özelliği, kullanıcılarının günlük yaşamlarını takip etmelerine ve yönetmelerine yardımcı olacak.

iOS 17 güncellemesiyle birlikte iPhone’lara eklenecek Standby modu sayesinde telefonlar yatay pozisyonda da kullanılabilecek. Telefon ekranı kilitliyken akıllı widgetlar ile ekran daha verimli bir şekilde kullanılabilecek.

iPadOS 17

iPad’in yeni güncellemesi iPadOS 17, iPad’lere sağlık uygulaması, Notlar ekranını başka bir iPad ile paylaşabilme gibi yenilikler getiriyor. iPad için yeni sağlık uygulaması, bu yılın sonlarında iPadOS 17’nin bir parçası olarak piyasaya sürülecek. Apple’ın Apple Watch ve iPhone için bazı yeni özelliklerle ruh sağlığına odaklanacağını duyurduğunu da belirtelim. Bununla birlikte kilit ekranı üzerinden uygulama takip edilebilecek ve geliştiriciler iPad’e özel widget’lar geliştirebilecek.

Apple ayrıca iPadOS 17 ile iPad’lere PDF’lerle çalışma deneyimini iyileştirmek için Live Collaboration (Canlı İşbirliği) özelliğini getiriyor. iPad OS 17, makine öğrenimi teknolojisini kullanarak bir PDF’teki alanları tanımlayabiliyor ve böylece bu alanları hızlı bir şekilde doldurmak mümkün hale geliyor.

macOS Sonoma

Apple’ın en yeni masaüstü işletim sistemi macOS 14, adını bu kez başka bir Kaliforniya kasabası olan Sonoma’dan alıyor. macOS Sonoma ile masaüstü, etkileşimli widget’lar alıyor. Ayrıca dikkat dağıtıcı unsurları sınırlamak için tasarlanmış Game Mode adlı yeni bir özellik ile işlemcinin oyunlara öncelik vermesi sağlanarak birçok güncel oyunda yüksek performans sunulması hedefleniyor.

AirPods

AirPods kulaklıklar için yeni özellikler de dahil olmak üzere yeni ses ve ev deneyimlerini de duyuran Apple, aktif gürültü giderme modu ile şeffaflık modunu harmanlayabilen yeni Adaptive Audio (Uyarlanabilir Ses) özelliğini tanıttı. Kullanıcılar böylelikle kalabalık ve gürültülü ortamlarda kulaklıklarıyla konuşurken karşı tarafı duymakta zorlanmayacak.

Apple TV

Facetime, Apple TV’ye geliyor. Artık kameranızı iPad veya iPhone’da kullanabilir ve konuştuğunuz kişileri televizyonunuzda görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Apple TV uzaktan kumandanızı kaybederseniz artık Siri FindMy kullanarak bulmanıza yardımcı olacak.

WatchOS 10

watchOS 10’da kullanıcıların benzersiz bir Apple Watch deneyimi yaşaması için arayüz baştan tasarlandı. Kullanıcıların artık yeni watchOS 10 widget’larına erişmek için digital crown’u çevirmesi yeterli. watchOS 10’da kullanıcılar, hava durumunu veya takvim görüntüleme, etkinlik takibi, hisse senetlerini kontrol etme gibi etkinlikler için çeşitli widget’lar arasında gezinebilecek. watchOS 10’a Palet ve Snoopy olmak üzere iki yeni sanatsal ve eğlenceli saat kadranı geleceğini de belirtelim.

Kaynak: Apple WWDC 2023: Everything announced from the Apple Vision Pro to iOS 17, MacBook Air and more – TechCrunch