Skip to main content

Apple’ın WWDC23 kapsamında merakla beklenen karma gerçeklik gözlüğü Apple Vision Pro resmi olarak tanıtıldı.

Apple’ın uzun süredir merakla beklenen sanal gerçeklikle artırılmış gerçekliği harmanlayan karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro nihayet tanıtıldı. Vision Pro’nun Apple’ın WWDC’de tanıttığı en önemli cihazı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Apple Vision Pro, M2 çip (artı bir R1 yardımcı çip), her bir göz için 4K ekran ve el hareketi girişi ile 3D fotoğrafçılık sağlayan yaklaşık bir düzine kamera ve sensör dahil olmak üzere çok güçlü özelliklere sahip bağımsız bir karma gerçeklik gözlüğü. Uygulamaları kullanırken takan kişinin gözlerini gösteren ve diğerlerini bilgilendiren harici bir ekranı da var. Sadece gözlük için tasarlanan işletim sistemi visionOS ile çalışan Vision Pro; Safari, FaceTime, Notes gibi her gün kullanılan Apple uygulamalarını destekliyor. Sanal bir ekran kullanarak Mac’inizi kontrol edebilir, oyun oynayabilir ve iPad uygulamalarını çalıştırabilirsiniz. Apple’ın Vision Pro için Disney ile ortaklığa gittiğini, Disney+’ın Vision Pro ile ilk günden uyumlu olacağı ve Vision Pro’da Disney+ uygulamasının yer alacağını belirtelim.

Vision Pro’nun fiyatı 3 bin 499 dolar yani yaklaşık 77 bin lira olacak. Cihaz önümüzdeki yılın başlarında satışa sunulacak.

Kaynak: WWDC 2023: Vision Pro, iOS 17 and everything else Apple announced today – engadget