Skip to main content

Anthropic, Google, Microsoft ve OpenAI, Frontier Model Forum’un yeni yönetici direktörü ve yeni Yapay Zekâ Güvenlik Fonu’nu duyurdu.

Hatırlarsanız teknoloji devleri Anthropic, Google, Microsoft ve OpenAI’ın yapay zekâ güvenliği için güçlerini birleştirerek “Frontier Model Forum” adlı bir grup kurduğunu sizlere aktarmıştık. Şimdi ise bu konuda bazı gelişmeler yaşandı.

Bu dört teknoloji şirketi, Chris Meserole’un Frontier Model Forum’un ilk yönetici direktörü olarak seçildiğini ve yapay zekâ güvenliği alanındaki araştırmaları teşvik etmek için 10 milyon dolardan fazla yatırım alan yeni girişim ‘Yapay Zekâ Güvenlik Fonu’nun (AI Safety Fund) oluşturulduğunu duyurdu.

OpenAI’ın web sitesinde yer alan duyuruya göre; Chris Meserole, Frontier Model Forum’a teknoloji politikası konusundaki derin uzmanlığıyla geliyor. Meserole ayrıca gelişen teknolojilerin yönetimi ve güvenliği ile bunların gelecekteki uygulamaları üzerinde bilgi sahibi.

Son olarak Brookings Enstitüsü’nde Yapay Zekâ ve Gelişen Teknoloji Girişimi Direktörü olarak görev alan Meserole, yeni görevinde sınır modelleri için yapay zekâ güvenlik araştırmalarını geliştirme ve en iyi güvenlik uygulamalarını belirlemeden sorumlu olacak.

Meserole konuya ilişkin açıklamasında şunları söylüyor: “En güçlü yapay zekâ modelleri toplum için büyük umutlar vadediyor. Ancak potansiyellerini gerçekleştirmek için onları nasıl güvenli bir şekilde geliştirip değerlendireceğimizi daha iyi anlamamız gerekiyor. Frontier Model Forum ile bu zorlu görevi üstleneceğim için heyecanlıyım.”

Kaynak: Frontier Model Forum updates – OpenAI