Skip to main content

Adelaide adlı araç, yapay zekâ destekli kişiselleştirilmiş öneriler ve Forbes’un güvenilir gazeteciliğinden bilgiler sunuyor.

Forbes, okuyuculara kişiselleştirilmiş aramalar sağlamak amacıyla Google Cloud ile oluşturulmuş üretken yapay zekâ destekli arama aracının beta sürümünü başlattığını duyurdu. Aracın adı, Forbes’un kurucusu B.C. Forbes’un eşi Adelaide’den geliyor.

Okuyucular, Forbes’un özel teknoloji ve veri ekibi tarafından kendi bünyesinde hazırlanan Adelaide’a web sitesi aracılığıyla veya doğrudan Adelaide’ın beta sayfasına giderek erişebiliyor ve burada önceki on iki aya ait içerikleri keşfedebiliyor. Okuyucular, Forbes’un kapsamı dahilinde olduğu sürece Adelaide’a belirli sorular sorabiliyor veya genel konu alanlarını girebiliyor ve sordukları soruların özet yanıtlarıyla birlikte, sorgularıyla ilgili önerilen makaleleri alabiliyor.

Forbes’un dijital ve bilgi sorumlusu Vadim Supitskiy’nin aktardıklarına göre; Adelaide, Forbes tarafından geliştirilen ilk üretken yapay zekâ aracı ancak Forbes yapay zekâ ile kez çalışmıyor. Forbes, 2019’da gazetecilerine yazma tarzlarıyla ilgili öneriler sunan, yine Google Cloud üzerine kurulu, yapay zekâ tabanlı bir araç olan Bertie’yi tanıttı. Ayrıca, kullanıcılar için kişiselleştirilmiş içerik önerileri oluşturmaya yardımcı olan makine öğrenimi platformu ForbesOne’ı 2021’de piyasaya sürdü.

Forbes’ta yer alan habere göre, Adelaide Bertie’den farklı olarak, 150 milyon Forbes okuyucusunun tümüne erişebilecek ve medya endüstrisi için tamamen yeni ve gelişmiş bir arama deneyimi sunacak.

Kaynak: Forbes now has its own AI search engine – The Verge