Skip to main content

X, uzun süredir beklenen sesli ve görüntülü arama özelliğini resmi olarak kullanıma sundu.

X’te bir süredir test edilen sesli ve görüntülü arama özelliği, resmi olarak kullanıma sunuldu. Kullanıcılar artık platform üzerinden birbirlerini sesli ve görüntülü arama seçeneğine sahip olacak.

Platformdaki birçok kullanıcı X’i açtıktan sonra “Sesli ve görüntülü aramalar burada!” şeklinde bir bildirim ile karşılaştı. Bu bildirimde özelliğin nasıl çalıştığı ve kimlerin sizi arayabileceğine dair seçenekler görülüyor.

Sesli ve görüntülü arama özelliğini etkinleştirmek için:

  • X uygulamasını açtıktan sonra “Ayarlar”a tıklayın
  • “Gizlilik ve güvenlik” bölümüne gidin.
  • “Direkt mesajlar”a tıklayın.
  • “Sesli ve görüntülü aramayı etkinleştir” butonuna tıklayarak özelliği etkinleştirin.
  • “Yalnızca rehberdeki kişiler”, “takip edilen kişiler”, “doğrulanmış kullanıcılar” veya her üçünden gelen sesli ve görüntülü aramalara izin verme seçenekleri arasından kimin arama yapabileceğini seçebilirsiniz.
  • Ardından başka bir kullanıcıyla DM açarak, ekranın sağ üst köşesindeki telefon simgesini seçerek sesli ya da görüntülü arama yapabilirsiniz.

Elon Musk, platformu “her şey uygulaması” haline getirme hedeflerinin bir parçası olarak platforma sesli ve görüntülü arama özelliği eklemeyi uzun süredir ima ediyordu. CEO Linda Yaccarino da ağustos ayında görüntülü arama seçeneğinin geleceğini CNBC’ye açıklamıştı. Musk yakın zamanda bu özelliğin iOS, Android, Mac ve PC’de “telefon numarası gerekmeden” kullanılabileceğini söyledi.

Şimdilik sadece iOS’ta mevcut olan sesli ve görüntülü arama özelliğinin ne kadar yaygınlaştırılacağı ya da Premium olmayan kullanıcıların bu özelliği kullanıp kullanamayacağı henüz net değil.

Kaynak: X is officially rolling out audio and video calls – The Verge