Skip to main content

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, eşi MacKenzie Bezos’a boşanma tazminatı olarak 35 milyar dolar tazminat ödeyecek.

Microsoft‘u geride bırkarak ABD’nin halka açık en değerli şirketi ünvanını alan e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, geçtiğimiz Ocak ayında eşi MacKenzie ile boşanacaklarını açıklamıştı. Bezos, boşanma tazminatı olarak MacKenzie Bezos‘a Amazon hisselerinin yüzde 25‘ini devredecek. Bezos çifti, toplam 140 milyar dolar değeriyle Amazon hisselerinin yüzde 16’sını elinde tutuyordu. Şirketin ilk çalışanlarından biri olan MacKenzie Bezos, rekor boşanma anlaşmasını Twitter hesabından duyurarak, ‘boşanma sürecinin Jeff ile karşılıklı birbilerine destek olarak sona ermesinden memnuniyet duyduğunu’ belirtti.

Dünyanın en zengin kadını MacKenzie oldu

Boşanma ile birlikte Bezos’un MacKenzie’e ödeyeceği tazminatın bedeli yaklaşık 35 milyar dolar. Böylece MacKenzie, en yüklü tazminatı alarak dünyanın en zengin kadını ünvanını alıyor.

Başarılı bir yazar olan Mackenzie Bezos’un “The Testing of Luther Albright: A Novel”, “Traps” ve “Il tempo imperfetto degli addii” isimli 3 kitabı bulunuyor.

Amazon’un geçen yılki cirosu 232.8 milyar dolardı

Dünyanın en büyük perakende internet satış sitesi olan Amazon’un geçen sene yaptığı ciro 232.8 milyar doları bulmuştu. Forbes dergisine göre bu rakamla, Bezos ve ailenin serveti de 131 milyar dolarak çıkmış oldu.