Skip to main content

Adobe, üretken yapay zekâ aracı Firefly’ın Photoshop’a ilk entegrasyonunu gerçekleştirdi.

Adobe Photoshop, kullanıcıların görüntüleri hızla büyütmesine ve metin komutlarını kullanarak nesne ekleyip kaldırmasına olanak tanıyan yeni bir üretken yapay zekâ aracına kavuşuyor. “Generative Fill” adlı bu özellik, Adobe’un Mart ayında yalnızca web’e özel beta sürümü olarak piyasaya sürülen yapay zekâ destekli görüntü oluşturucusu Firefly’ı kullanan ilk Creative Cloud uygulamalarından biri. Adobe’un dün Photoshop’un beta sürümüne eklediğini açıkladığı Generative Fill özelliğinin 2023’ün ikinci yarısında Photoshop’ta genel kullanıma sunulması bekleniyor.

Bir görüntünün kenarlarını genişletmek, yani görünen alanı büyütmek veya yeni nesneler oluşturmak için Generative Fill özelliğini kullanırsanız, size seçim yapabileceğiniz üç farklı görsel sunuyor. Görünen alanı büyütmek için kullanıldığında, kullanıcılar komut alanını boş bırakabiliyor ve sistem üretken yapay zekâyı devreye sokarak görünen alanı genişletebiliyor. Ancak komut verildiğinde daha iyi çalışıyor.

The Verge’de yer alan habere göre, Generative Fill’in oluşturduğu bazı nesneler, görüntünün doğal bir parçası gibi görünmese de arka planları oluşturma ve boşlukları doldurma konusunda gayet iyi.

Adobe’un Firefly platformu, şirketin kendi Adobe Stock görüntülerinin yanı sıra açık lisanslı ve kamuya açık içerikleri kullanıyor. Generative Fill de Firefly tarafından desteklendiği için bu onu ticari kullanım açısından güvenli hale getiriyor.

Generative Fill, İçerik Kimlik Bilgilerini de destekliyor ve insanların bir içeriğin yapay zekâ tarafından oluşturulup oluşturulmadığını bilmesini sağlıyor.

Adobe’da Dijital Medya Kıdemli Başkan Yardımcısı Ashley Still, “Adobe, yaratıcı bir yardımcı pilot olarak Firefly’ı doğrudan iş akışlarına entegre ederek tüm müşterilerimiz için fikir oluşturma, keşif ve üretimi hızlandırıyor. Generative Fill, üretken yapay zekânın hız ve kolaylığını Photoshop’un gücüyle birleştirerek müşterilerin vizyonlarını hayal güçlerinin hızında hayata geçirmelerine olanak tanıyor” dedi.

Photoshop’taki Generative Fill özelliği dün itibarıyla masaüstü beta uygulamasında kullanılabiliyor. Ayrıca Firefly beta uygulamasındaki modülde de yer alıyor.

Kaynak: Adobe is adding AI image generator Firefly to Photoshop – The Verge