Skip to main content

Apple, ABD’de 5G bileşenleri ve kablosuz teknoloji üretmek için Broadcom ile işbirliğine gitti.

Apple, ABD merkezli çip üreticisi Broadcom ile çok yıllı, milyarlarca dolarlık bir anlaşma imzaladı. Apple dün yaptığı açıklamada, 5G bileşenleri ve diğer kablosuz bağlantı parçalarını geliştirmek için Broadcom ile çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Apple’ın açıklamasına göre, işbirliği kapsamında Broadcom, Apple için FBAR filtreleri dahil olmak üzere 5G radyo frekansı bileşenleri ve son teknoloji kablosuz bağlantı bileşenleri geliştirecek. FBAR filtreleri Broadcom’un büyük bir fabrikasının bulunduğu Fort Collins de dahil olmak üzere ABD merkezli üretim ve teknoloji merkezinde tasarlanıp üretilecek.

iPhone’ları için Wi-Fi ve Bluetooth teknolojisi yapmak üzere Broadcom ile halihazırda ortaklığı olan Apple, çip üretim faaliyetlerinin bir kısmını Amerika’ya taşımak üzere 2021’de 430 milyar dolar yatırım yapacağını duyurmuştu. Şirket, bu planın parçası olarak ABD’de 5G teknolojileri üretmek için Broadcom ile işbirliğine gittiğini söyledi. Apple, Broadcom ile yapılan anlaşmanın Broadcom’un kritik otomasyon projelerine yatırım yapmasına, teknisyenler ve mühendislerle becerilerini geliştirmesine olanak sağlayacağını belirtti.

Apple CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamada, “Amerikan üretiminin ustalığını, yaratıcılığını ve yenilikçi ruhunu kullanan taahhütlerde bulunmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Kaynak: Apple touts multibillion-dollar Broadcom deal for 5G and wireless tech built in the US – The Verge