Skip to main content

OpenAI, ChatGPT için varsayılan arama motoru olarak Bing’i kullanmaya başlayacak.

Microsoft’un, OpenAI ile ortaklığını milyarlarca dolarlık bir yatırımla güçlendirmesinin ardından Bing ChatGPT’nin varsayılan arama motoru oldu.

Yeni arama deneyimi dün itibarıyla ChatGPT Plus kullanıcılarına sunuldu ve yakında ChatGPT’deki bir plug-in (eklenti) aracılığıyla ChatGPT’nin ücretsiz sürümünü kullananlar için de etkinleştirilecek.

Microsoft’un tüketici pazarlama başkanı Yusuf Mehdi dün bir blog gönderisinde yaptığı açıklamada, “Yeni Bing ile ilerlememizin temeli, OpenAI ile olan harika ortaklığımızdır. Bing’i ChatGPT’ye varsayılan arama deneyimi olarak getirdiğimizi duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. ChatGPT artık web’den erişimle daha güncel yanıtlar sağlamak için yerleşik birinci sınıf bir arama motoruna sahip olacak” dedi.

Tıpkı Bing’in sohbet deneyiminin GPT-4 tarafından desteklenmesi ve bağlantılar için alıntıları kullanması gibi, OpenAI’ın yapay zekâ chatbot’u ChatGPT de alıntılar içeren arama ve web verilerini içerecek.

Microsoft ayrıca OpenAI’ın ChatGPT için kullandığı açık kaynak eklenti standardını kullanma taahhüdünde bulunarak Bing Chat, Microsoft’un Copilot platformu ve ChatGPT için eklentiler arasında birlikte çalışabilirliği etkinleştirecek.

Kaynak: Bing is now the default search for ChatGPT – The Verge