Skip to main content

Netflix şifresini paylaşmak isteyen ABD’li kullanıcılar artık ekstra ücret ödeyecek.

Bir süre önce birden fazla kişinin aynı hesabı kullanmasının önüne geçmek için hesap paylaşımını ücretli hale getireceğini açıklayan popüler çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, ABD’de hesap paylaşımıyla ilgili  güncellemeleri kullanıma sunduğunu duyurdu.

Şirket bir blog gönderisinde, 23 Mayıs’ta hanelerinin dışındaki kişilerle şifrelerini paylaşan müşterilere e-posta göndermeye başladığını söyledi.

Buna göre hesabınızı farklı bir adreste yaşayan arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşıyorsanız, fazladan kullanıcı için ücret ödemeyi veya bu kullanıcıyı hesabınızdan çıkarmayı seçebilirsiniz. Yeni güncellemeye göre standart veya premium planı olan aboneler, her ekstra üye için ayda ek 7.99 dolar ödeyecek.

Hesaplarda izin verilen ekstra kullanıcı sayısının sınırlı olduğunu belirtelim. Yani şifre paylaşımının ücreti, satın alınan pakete göre değişkenlik gösterecek. Yalnızca premium üyeliği olanlar hesaplarına fazladan iki kişi ekleyebilecek, standart fiyat planı ise sadece bir ekstra üyeye izin verecek. Aynı çatı altında yaşayan kişiler ise seyahat ederken içerik izleyebilecek ve ekstra ücret uygulanmayacak.

Aboneler, Netflix’in hesap sayfasında Ekstra Üye seçeneğinden, hanelerinin dışındaki kişi için bir ev ekleyebilir. Daveti kabul etmeleri halinde, ekstra üye kendi ayrı hesabını, profilini ve şifresini alacak ve ücret ana abone olan hane tarafından ödenecek. Ekstra üye hesapları aynı anda yalnızca bir cihazda yayın yapabilecek ve yalnızca bir profile sahip olmalarına izin verilecek. Ekstra üyelerin ayrıca hesap sahibi ile aynı ülkede bulunması gerektiğini de belirtelim.

Aboneler ayrıca, hanelerinin dışındaki kullanıcıları hesaplarından çıkarmayı seçebilir ve onları kendi Netflix aboneliklerine kaydolmaya teşvik edebilir. Bu durumda, bir hesaptan çıkarılan kişi, mevcut profilini kendisinin ödediği yeni bir üyeliğe aktarabilir.

Kanada, İspanya, Portekiz ve Yeni Zelanda için yeni politikasını Şubat ayında kullanıma sunan Netflix, ilk olarak geçen yıl şifre paylaşımına yönelik sert önlemler alma niyetini açıklamıştı. Şirket Nisan ayında, ABD’li kullanıcılar için ikinci çeyreğin sonuna kadar bir ücret uygulayacağını söylemişti.

Netflix’in şifre paylaşımına yönelik bu hamlesinin Türkiye’de ne zaman uygulanacağı henüz net değil.

Kaynak: Netflix Password-Sharing Is No Longer Free in the US: What to Know – CNET