Skip to main content

Adobe, “Firefly” isimli yeni yapay zekâ destekli tasarım platformunu dün tanıttı.

Adobe, kullanıcıların görüntüleri hızlı bir şekilde değiştirmek için komutlar yazmasına izin verecek olan “Firefly” adlı bir yapay zekâ aracını ve bunlardan yararlanan ilk iki aracı dün piyasaya sürdü.

Araçlardan biri, DALL-E veya Midjourney gibi çalışarak kullanıcıların bir bilgi istemi yazmasına ve karşılığında bir resim oluşturmasına olanak tanıyor. Diğeri ise, yapay zekâ destekli bir WordArt gibi stilize metin oluşturuyor.

Mevcut ürün paketine entegre edeceğini söylediği Firefly’ı piyasaya sürerek üretken yapay zekâ alanına giren Adobe, Firefly ile metinleri stilize etmek, metinden görsel oluşturmak gibi birçok seçenek sunuyor.

Adobe’un açıklamasına göre şu anda beta sürümünde sınırlı sayıda kullanıcı ile test edilen Firefly, yalnızca bir web sitesi aracılığıyla kullanılabilecek ve lisanslı veya telif hakkı bulunmayan içerikler üzerinde eğitildi.

Üretken yapay zekâ araçlarının kullanımını çoğu rakibinden daha kolay hale getirmeye çalışan Adobe, bu araçları Photoshop, Illustrator ve Premiere gibi çeşitli uygulama ve hizmetlerine entegre etmeyi planlıyor.

Kaynak: Adobe made an AI image generator — and says it didn’t steal artists’ work to do it – The Verge