Skip to main content

OpenAI, kullanıcı sohbet başlıklarını açığa çıkaran hatayı düzeltmek için ChatGPT’yi kısa süreliğine kapattı.

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, bazı kullanıcıların diğer kişilerin sohbet geçmişlerinin başlıklarını görebildiklerini keşfetmelerinin ardından Pazartesi günü devre dışı bırakıldı ve geçici olarak erişilemez hale geldi.

İnsanlar Reddit ve Twitter gibi sosyal ağlarda ChatGPT kullanıcı arayüzünün ekran görüntülerini yayımladı ve kendilerine ait olmadığını söyledikleri sohbetlerle dolu kenar çubuklarını gösterdi.

Diğer insanların konuşmalarının tamamını değil, yalnızca başlıkları görebilseler de, bu olay, ChatGPT ile ayrıntıları paylaşırken veya onun için sorular yazarken dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor.

Bir OpenAI yetkilisi, Bloomberg’e şirketin bu durumun farkına vardıktan sonra ChatGPT’yi geçici olarak devre dışı bıraktığını söyledi. Görünüşe göre, bu soruna şirketin henüz adlandırmadığı açık kaynak yazılımındaki bir hata neden olmuş, ancak OpenAI bu sorunun nedenini hâlâ araştırıyor.

Şirketin olay raporuna göre, Pazartesi sabahı ChatGPT’yi kapatan ve bir düzeltme yaptıktan 10 saat sonra hizmeti tekrar kullanıma açan OpenAI, kenar çubuğunda “bu özelliği mümkün olan en kısa sürede geri yüklemek için çalıştığın” belirten bir not yayımladı.

Kaynak: ChatGPT briefly went offline after a bug revealed user chat histories