Skip to main content

Google, Apple ve Meta’nın ardından Microsoft da ABD ekonomisinin gidişatından endişeli olduğu gerekçesiyle işe alımlar konusunda önemli bir karar aldı.

ABD ekonomisinin gidişatından etkilenen teknoloji şirketleri, özellikle işe alımlar konusunda önemli kararlar almak zorunda kalıyorlar. Google, Meta, Apple ve Microsoft çeşitli yavaşlatma kararları alan şirketler arasında bulunurlarken; Netflix, Twitter ve Tesla küçülmeye giden bazı şirketler.

Geçtiğimiz hafta işe alım süreçlerini yavaşlatacağını açıklayan Google’dan bu hafta işe alımları iki haftalığına durdurduğu açıklaması geldi. Şirketin kıdemli başkan yardımcılarından Prabhakar Raghavan, bu süreci şirketin çalışan anlamında ihtiyaçlarını ve önceliklerini değerlendirmek amaçlı kullanacaklarını şirket çalışanlarına iletti.

Mayıs ayında bazı bölümleri için işe alımları durduran Meta da ise çalışanlara “zor zamanlar” yaşanacağı bilgisi verildi. Şirketin ürün müdürü Chris Cox, ekiplerin yeni mühendislerin ve büyük bütçelerin olmayacağı düşüncesiyle hareket etmeleri ve işlerini önceliklendirmede hassas davranmaları gerektiğini belirtti; önümüzdeki büyümenin yavaşlayacağını aktardı.

Apple kanadında ise işe alımlarda henüz bir durdurma görünmüyor. Fakat şirket, 2023 yılında işe alımları yavaşlatacağını, bazı bölümlere çalışan alınmayacağını ve bazı pozisyonların tekrar doldurulmayacağını aktardı. Öte yandan, Apple, bugüne kadar sürdürdüğü ürün tanıtım ve satışa sunma faaliyetlerini olanca agresifliğiyle sürdürmek istiyor. Ek olarak, şirket, 2023 yılında ilk karışık gerçeklik (XR) başlığını piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Google, Apple ve Meta’nın ardından Microsoft’tan da önemli bir karar geldi. Microsoft, pek çok iş ilanını yayından kaldırdı. Kaç ilanın kaldırıldığı konusunda şirket tarafından bir açıklama yapılmazken, işe alımların azaltılmasının ve yavaşlatılmasının bir süre daha devam edeceği belirtildi.

ABD’de enflasyonun %9,1 ile 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşması ve ABD Merkez Bankası’nın enflasyonun yükselişini yavaşlatabilmek amacıyla faiz artışına gitme ihtimali, ülkede bir resesyon yaşanacağını düşündürüyor. Teknoloji şirketleri de bu süreci olabildiğince az zararla atlatmak için çeşitli önlemler alıyorlar. İşe alımların durdurulmaları ve yavaşlatılmalarının yanı sıra, küçülmeye gitmek de şirketler tarafından bir çözüm olarak görülüyor. Yakın zamanda küçülmeye giden şirketler arasında Tesla, Netflix ve Twitter da bulunuyor.