GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 21.07.2022 - 18:55

Bill Gates’in tarım komitesi önünde ifade vermesi istendi

ABD’de Cumhuriyetçi bir milletvekili, Microsoft’un kurucusu ve an itibarıyla dünyanın en zengin dördüncü kişisi olan Bill Gates’in tarım komitesi önünde ifade vermesini istedi.

ABD’de Güney Dakota eyaletini temsil eden Cumhuriyetçi bir milletvekili, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in tarım komitesi önünde ifade vermesini istedi. Cumhuriyetçi Dusty Johnson, komite başkanına yazdığı bir mektupta Bill Gates’in satın aldığı tarım alanları ile ilgili bilgi vermesi gerektiğini belirtti.

Bill Gates’in 2021 yılının başında 242 bin dönüm tarım arazisine sahip olduğu biliniyor. Gates, Kasım ayında 13,5 milyon dolar harcayarak Güney Dakota’da 2 bin 100 dönüm daha tarım arazisi satın almıştı. Gates’in bu son hamlesi, yerel halkı bir hayli kızdırmıştı.

Johnson, komitenin, Gates’in tarım ve hayvancılık konusundaki planları ile ilgilenmesini istiyor; Gates’in iklim değişikliğine karşı bir hamle olarak, zengin ülkelerin %100 sentetik ete geçiş yapmaları gerektiğini söylediğine dikkat çekiyor ve Gates’in bu arazileri ne niyetle satın aldığını merak ettiğini aktarıyor.

Gates’in tarıma ve hayvancılığa yatırım yaptığı biliniyor. Hatta bir dönem, Gates’in Türkiye’den de 22 bin dönüm tarım arazisi satın alacağı iddia edilmişti.

Kaynak: Republican lawmaker demands Bill Gates testifies before agriculture committee over his farmland purchases – Business Insider