İŞ DÜNYASI

Digital Age | 21.07.2022 - 13:57

Tesla, Bitcoin’lerinin önemli bir kısmını elinden çıkardı

Bitcoin varlığının %75’ini elinden çıkardığını açıklayan Tesla, Dogecoin varlığına ise dokunmadı.

2022’nin ikinci çeyrek bilançosunu açıklayan Tesla, Bitcoin varlıklarının %75’ini elinden çıkardığını açıkladı. Şirket, Bitcoin satışını nakit pozisyonunu güçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiğini ve bu satıştan 936 milyar dolar gelir elde ettiğini aktardı.

Tesla, geçtiğimiz yıl Bitcoin’e yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yatırım yapmıştı. Kripto para piyasasının küçülmeye gittiği, Bitcoin’in ciddi değer kaybı yaşadığı bu dönemde söz konusu satışın ardından şirketin Bitcoin üzerinden toplam zararının yaklaşık 189 milyon dolar olduğu konuşuluyor.

Tesla’nın Bitcoin alımı yapmasının ardından Elon Musk, şirketin Bitcoin ile araç satışı gerçekleştireceğini açıklamış, fakat bu süreç sadece birkaç ay sürmüştü. Musk, Bitcoin ile araç satışının durdurulmasını, Bitcoin’in çevreye verdiği zarar ile açıklamıştı.

Öte yandan, Ocak ayında Dogecoin ile bazı ürünlerin satışını yapmaya başlayan, daha sonra bu çalışmasını Supercharger şarj istasyonlarında kullanım olanağı ile genişleten Tesla, Dogecoin birikimine dokunmadı. Tesla’nın ne kadar Dogecoin’i olduğu bilinmemekle birlikte, 2022 ikinci çeyrek raporunda şirketin yaklaşık 218 milyon dolarlık dijital varlığa sahip olduğu bilgisi yer aldı. Bu varlığın çoğunu Bitcoin’in oluşturduğu düşünülüyor.

Kaynak: Tesla sold most of its Bitcoin, but none of its Dogecoin – Mashable