Skip to main content

Facebook’un yeni grup görüntülü sohbet özelliği Messenger Rooms, dünya çapında tüm kullanıcılara açıldı.

Coronavirus salgını nedeniyle iş dünyasının bir kısmının evden çalışma modeline zorunlu olarak geçmiş olduğu ülkemizde de işlerin online’a taşınması dolayısıyla kaçınılmaz oldu. Çoğumuz için bugünlerde işlerimizi, toplantılarımızı zoom ve benzeri video konferans platformları üzerinden gerçekleştirmek yeni normallerimiz haline gelmiş durumda. Kullanıcılarının platformları üzerinden bağlantı kurmalarını kolaylaştırmak isteyen Facebook‘un da, yeni grup görüntülü sohbet özelliği Messenger Rooms’u devreye alacağını geçtiğimiz günlerde sizlerle paylamıştık. Görüntülü görüşmeye olanak sağlayacak Messenger Rooms‘u bugün dünya çapında tüm kullanıcılara açan Facebook, Zoom’un en önemli rakiplerinden biri olarak konumlanabilir.

Messenger Rooms neler sunuyor?

Messenger Rooms, kullanıcıların paylaşılabilir görüntülü sohbet linkleri aracılığıyla arkadaşlarıyla, aileleriyle ya da kendileriyle aynı ilgi alanlarına sahip kişilerle online etkinlikler üzerinden bir araya gelmelerini ve Messenger ya da Facebook üzerinden odalar oluşturarak istedikleri kişileri katılmaları için davet etmelerini sağlıyor. Davet edilen kişilerin bir Facebook hesabı ya da Messenger uygulamasına sahip olmaları gerekmeyecek.

Toplamda 50 kişiye kadar katılıma izin veren Messenger Rooms sohbetlerinde zaman sınırlaması da olmayacak ve sohbet linklerini oluşturan kişiler bu linkleri haber kaynaklarında, üye oldukları gruplarda ve etkinlik sayfalarında paylaşabilecek. Sohbet linkini oluşturan kişiler kimlerin bu sohbetlere katılabileceğini belirleyebilecek ve sohbete daha fazla kişinin katılmasını istemedikleri takdirde katılımı kapatabilecek. Davet edilen kişiler hiçbir uygulama indirmeden telefondan veya bilgisayar üzerinden sohbete katılabilecek ve Messenger uygulaması olanlar arka planlar ve farklı efektler başta olmak üzere birçok AR filtresine erişebilecek.