Skip to main content

Yeni üretken yapay zekâ destekli asistan Zoom AI Companion, hiçbir ek ücret ödenmeden ücretli hesapların kullanımına sunuldu.

Zoom AI Companion” adı verilen araç, yakın zamanda video konferans platformunu kullanan şirketler için ücretsiz deneme sürümü olarak Zoom IQ adıyla piyasaya sürülmüştü. AI Companion olarak yeniden markalanan asistan, artık standart Zoom aboneliklerinin bir parçası haline geldi.

Herhangi bir kullanıcı veya şirket, bir Zoom hesabı için ödeme yapıyorsa, Salı gününden itibaren Zoom Chat mesajları oluşturma ve toplantıları özetleme gibi görevleri yerine getiren AI Companion’ı kullanabilecek.

Pandeminin birçok çalışanı evden uzaklaştırmasıyla popülaritesi artan Zoom, son zamanlarda modellerini eğitmek için video görüşmelerini ve diğer kullanıcı verilerini kullanabileceğini söyleyen hizmet koşulları nedeniyle eleştirilere hedef oldu. Bunun ardından Zoom şartlarını güncelledi ve politikasını açıklayan bir blog gönderisi yayımladı. Şirket, blog’unda şu açıklamayı yaptı: “Yapay zekâ için, modellerimizi eğitmek amacıyla müşterinin izni olmadan ses, video veya sohbet içeriği kullanmıyoruz.” Bu, AI Companion aracı için de geçerli. Ayrıca Zoom, AI Companion’ın varsayılan olarak kapalı olduğunu da ekledi. Hesap sahipleri ve yöneticiler bu özelliği etkinleştirmeyi seçebilir ve kullanıcılar bu özelliklerin ne zaman kullanıldığını veya etkinleştirildiğini görebilir.

Zoom Meetings’de etkinleştirilirse katılımcılar, yapay zekâ ile özel bir yan panel görüşmesinde kaçırdıklarını öğrenmek için AI Companion’ı kullanabilir. Bir toplantı sona erdiğinde, yönetici bir toplantı özeti oluşturabilir ve bunu katılımcılarla veya davet edilmiş ancak toplantıya katılamayanlarla paylaşabilir.

Zoom Team Chat’te kullanıcılar, Slack’in yapay zekâ aracına benzer şekilde mesajları özetlemek ve yanıt taslakları ve yeni mesajlar oluşturmak için AI Companion’ı görevlendirebilir. Mesaj taslağı şu anda yayında, özetleme ise önümüzdeki haftalarda sunulacak.

Kaynak: Zoom makes its ‘AI Companion’ available to paid customers at no additional cost – Mashable