Skip to main content

Zoom, OpenAI ile işbirliği yaptı ve üretken yapay zekâyı Zoom IQ’ya getirdi.

Pandemide oldukça popülerleşen ve günümüzde de en çok tercih edilen çevrimiçi toplantı uygulamalarından Zoom, platforma yapay zekâ özellikleri eklemek için ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Pazartesi günü yayımlanan bir blog gönderisinde şirket, yapay zekâ destekli asistanı Zoom IQ aracılığıyla toplantı özetleri, mesaj taslakları ve otomatik toplantı planlayıcı gibi yeni araçları uygulamasına getireceğini ifade etti.

Ek olarak Zoom IQ, komut tabanlı e-posta yanıtları oluşturmak ve Zoom Team Chat’teki konuları özetlemek gibi başka şeyler de yapabiliyor. Slack’e gelen ChatGPT botuna benzer şekilde Zoom IQ, yapay zekâ kullanarak iş arkadaşlarınıza yanıtlar oluşturmanıza da olanak tanıyor.

Şirket, yapay zekâ destekli mesaj ve e-posta taslaklarını Nisan ayında yalnızca davetle kullanıma sunmayı planladığını, ancak “seçili” Zoom IQ toplantı özeti özelliklerini “daha geniş bir şekilde” tanıtacağını söylüyor.

Zoom, bu hamleyle Microsoft Exchange ve Google Workspace gibi araçlarla rekabet edebilmeyi amaçlıyor olabilir. Google ve Microsoft ile rekabet etmenin yanı sıra şirket, platformu daha çok hepsi bir arada bir üretkenlik uygulaması haline getiren bir dizi başka özellik de ekledi. Örneğin Zoom’un yeni Takvim ve Posta uygulamaları, programınıza ve e-postalarınıza doğrudan Zoom’dan erişmenizi sağlıyor.

Zoom son olarak, “video özellikli sanal ortak çalışma alanı” olarak tanımladığı Huddles adlı yeni bir özellik daha ekledi. Slack’teki grup sohbetleri gibi bu özelliğin Zoom sürümü de, soru sormak veya bir iş arkadaşınızla sohbet etmek için hızlı görüntülü aramalar yapmanıza olanak tanıyor.

Kaynak: Zoom’s new AI features help you catch up on meetings you’re late to – The Verge