Skip to main content

Meta ve LG, Apple Vision Pro’ya karşı güçlerini birleştirdi.

Apple Vision Pro’yu tanıtmadan önce bile Meta’nın “Meta Quest” adlı sanal gerçeklik gözlükleri vardı. Ancak bu gözlükler pek de popüler değildi. Şimdi ise Zuckerberg’ün Apple Vision Pro ile rekabet etmek için iddialı planları var gibi görünüyor. Çünkü Meta’nın yeni bir VR gözlüğü oluşturmak için LG ile birlikte çalıştığı öne sürülüyor.

UploadVR tarafından paylaşılan bir habere göre, Meta ve LG, Quest Pro gözlüklerinin yeni versiyonlarını geliştirmek üzere bir araya geldi. Meta’nın ilk başta yalnızca LG’nin yan ekran tedarikçisi LG Display ile görüştüğü düşünülüyordu. Ancak yeni bilgiler, söz konusu ortaklığın LG’nin diğer iştirakleriyle “çok daha geniş bir ortaklığa” dönüştüğünü gösteriyor.

Paylaşılan bilgilere göre LG Electronics, yeni gözlüğün montajından sorumlu olurken, LG Energy ve LG Innotek, pil ve diğer bileşenleri tedarik edecek. Micro OLED ekranlar ise LG Display tarafından sağlanacak. Bu da LG’nin, cihazın üretimi üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olacağı anlamına geliyor.

Apple yeni gözlüğüyle premium bir deneyim sunmaya odaklanırken, Meta hem premium hem de başlangıç seviyesi segmentlerle ilgileniyor.

Sektörden bazı kaynaklara göre, Meta ve LG’nin yeni gözlüğü 2025 yılında yaklaşık 2 bin dolarlık bir fiyat etiketiyle piyasaya sürülecek. Mevcut Meta Quest Pro 999 dolara satılıyor, dolayısıyla her iki şirketin de Apple Vision Pro ile rekabet edebilmek için daha güçlü donanımlara yatırım yapması muhtemel. Bununla birlikte Meta daha uygun fiyatlı Meta Quest 3’ü yakında 499 dolardan piyasaya sürecek.

Kaynak: Meta and LG reportedly working together on a new Apple Vision Pro competitor – 9TO5Mac