Skip to main content

Elon Musk, SpaceX’in Starship roketinin fırlatılmaya hazır olduğunu, FAA lisans onayını beklediğini duyurdu.

SpaceX CEO’su Elon Musk, yakın zamanda yapılan bir dizi motor testinin ardından Starship roketinin fırlatılmaya hazır olduğunu açıkladı. Ancak önce Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) onay alınması gerekiyor.

SpaceX dün akşam, şirketin Boca Chica Teksas’taki Starbase tesisindeki fırlatma rampasında toplu olarak Starship olarak bilinen birinci aşama Super Heavy roketi ve üst aşama Starship uzay aracını gösteren kısa bir video paylaştı.

Şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket Super Heavy, ilk uçuşunu Nisan ayında gerçekleştirdi. Ancak test görevinden sadece birkaç dakika sonra meydana gelen teknik bir sorun, SpaceX mühendislerinin roket üzerinde kontrollü bir patlama gerçekleştirmesine ve bu da uçuşun aniden sona ermesine neden oldu. Ancak tek sorun bu değildi. Super Heavy’nin 33 Raptor motorunun sağladığı 17 milyon poundluk itme kuvveti, fırlatma rampasının parçalanmasına, beton ve diğer malzemelerin fırlatma alanının çok ötesine yayılmasına neden oldu. Bu sorunun üstesinden gelmek için SpaceX mühendisleri, roketin fırlatma rampasından ayrılırken ürettiği muazzam ısıyı ve kuvveti idare edebilen, çelikten yapılmış bir su baskını sistemi olan su soğutmalı bir alev saptırıcı tasarladı ve test etti.

Tamamen test edildiğinde SpaceX, Super Heavy’i Ay’a, Mars’a ve muhtemelen uzayın daha da uzak yerlerine yapılacak mürettebatlı görevlerde kullanmak istiyor.

Kaynak: Elon Musk declares SpaceX’s mighty Starship rocket ready for launch – digitaltrends