Skip to main content

1938 yılına ait bir filmden karelerde bir kadının günümüzde kullanılan cep telefonuna benzeyen bir cihaz kullanırken görülmesi, cep telefonlarının bilinenden daha eski zamanlarda icat edilmiş olabileceği şüphesini uyandırdı. 1 dakika süren…

1938 yılına ait bir filmden karelerde bir kadının günümüzde kullanılan cep telefonuna benzeyen bir cihaz kullanırken görülmesi, cep telefonlarının bilinenden daha eski zamanlarda icat edilmiş olabileceği şüphesini uyandırdı. 1 dakika süren yavaşlatılmış ve yakınlaştırılmış siyah beyaz görüntülerde genç kadının kablosuz bir cihazı kulağına götürerek konuştuğu görülüyor. 
Dünyanın belki de ilk cep telefonu olduğuna dair olduğu konuşulan görüntüler paylaşıldı. Geçtiğimiz yılın bu zamanlarında YouTube’a yüklenen video, Daily Mail sitesinde haber konusu oldu. Görüntülerde merak edilen ise bir kişinin modern bir cep telefonunu  1938 yapımı filmde nasıl taşıdığı. 
Videoda kadının kulağına tuttuğu cihazla konuşuyor olduğu görülüyor. Sonrasında kolunu aşağı indirdiğinde ise telefonun modern cep telefonu büyüklüğünde olduğu görülüyor. Görüntülerin ise ABD’nin sanayi devi Dupont’a ait bir fabrikada çekilmiş olduğu iddia ediliyor. 
ABD’de 1930’lı yıllarda geçtiği ifade edilen filmde fabrika çıkışı görüntülerinden ilginç bir kare ilgi odağı oldu. Ancak günümüzde sağlanan koşulların o yıllarda nasıl mümkün olabilirliği konuşuluyor. 
Yakın zamanda ise ‘planetcheck’ adındaki kullanıcı bu gizemi çözdüğüne ilişkin bir paylaşımla geldi. 
Planetcheck açıklamasında, YouTube kullanıcısı videodaki kadının kendi büyük annesi (Gertrude Jones) olduğunu iddia etti. Kullanıcı oradaki kadının gerçekten bir cep telefonu kullandığını ancak Massachusetts’te fabrikası tarafından geliştirilen savaş öncesi bir prototip olduğunu belirtiyor. O zamanlar 17 yaşında olan kullanıcının büyük annesi o günleri net hatırladığını ifade ediyor. Ayrıca; kullanıcının büyükannesi Dupont’un fabrikada telefon haberleşme bölümünün de olduğu bilgisini de veriyor. Kablosuz telefonların da kullanıcının büyükannesi ve 5 kişiye daha test etmeleri için bir haftalığına verilmiş olduğu ifadesi kullanılıyor. 
Şu anda videonun YouTube’ta izlenme sayısı 300 bini geçmiş durumda. Şimdiye kadar YouTube kullanıcısının paylaşımına ilişkin herhangi bir doğrulama olmadı. 

Görüntüler ilk cep telefonundan (DynaTAC 8000x) tam 40 yıl önce çekilmiş. 
2010’da Charlie Chaplin’in 1928 yılından bir filminde bir kadının cep telefonu kullandığı gün yüzüne çıkmıştı. Sonrasında ise videodaki kişinin zaman yolculuğu yaptığına dair spekülasyona neden olmuştu. 
Zaman yolculuğunu kanıtlandığı söylenen bir diğer örnek ise; Çin’de arkeologların antik bir mezardan bir metal parçası çıkarmaları. Bulunan parçanın ise modern İsveç saatinin tam bir kopyası olduğunun söylenmesi.