Skip to main content

YouTube İçerik İş Ortaklıkları Ülke Müdürü Timur Altop’a göre, içerik üreticilerinin son dönemde kullandığı ön plana çıkan trendler arasında; çok dilli ses özelliği, video kırpma ve video remiksleme ile video altyazısı yer alıyor.

Tüketici alışkanlıklarının sürekli bir dönüşüm içerisinde olduğu günümüzde yeni teknolojiler ve yeni gelişmeler, yaratıcılığı ifade etmek için yeni ufuklar açıyor. İzleyicilerin dikkatini çekmenin yolunu arayan içerik üreticileri de yaratıcı ve benzersiz hikâye anlatma biçimleri oluşturmak için YouTube içeriklerinde yeni araçlar ve yeni biçimler kullanıyor. İzleyiciler de bu yeni biçimleri çok seviyor. İçerik üreticilerinin son dönemde kullandığı ön plana çıkan trendler arasında çok dilli ses özelliğinden yararlanmak, video kırpma ve video remiksleme ile video altyazısı kullanmak yer alıyor. Bu durum markalar için de geçerli. Markalar da ön plana çıkarmak istedikleri içerikleri bu yeni trendlerden yararlanarak daha geniş bir kitleye sunabiliyorlar.*

Çok dilli ses özelliği ile geniş kitlelere ulaşmak mümkün

2023 yılında sunulan “çok dilli ses özelliği” içerik üreticilerin yararlandığı yeni özellikler arasında yer alıyor. Çok daha geniş bir kitleye ulaşmak ve o kitlenin ilgisini çekmek için hikâye anlatımlarında sıklıkla kullanılan özellik, ana dili videonun dilinden farklı olan kitlelere ulaşabilmek için oldukça önemli. Öyle ki bir Ipsos araştırmasına göre katılımcıların yüzde 54’ü, kendi dilinden farklı bir dilde içerik oluşturan bir içerik üreticiyi takip ettiklerini söylüyor.** Dünya genelinde pek çok içerik üretici bu özellikten yararlanarak abone sayısını artırmış durumda. Bu özellik sayesinde farklı bir uzman yerel bir dilde yeni bir video yayımlamasına gerek kalmadan dil bariyerini aşarak izleyici kitlesini genişletebiliyor.

Timur Altop

YouTube İçerik İş Ortaklıkları Ülke Müdürü Timur Altop

Video remikslemek artık çok daha kolay

Teknolojinin gelişmesi ve daha erişilebilir hale gelmesi, video editörü veya özel efekt sanatçısı olmayı da daha kolay hale getirmeye başladı. İçerik üreticileri, bu alandaki trend konular; video kırpma ve video remiksleme konularında uzmanlaşmaya başladı. Kırpma araçları uzun bir video içerisinden istenilen anların kolayca çıkarılmasına olanak tanıyor. 2023’te YouTube kırpma özelliği kullanılarak her ay 14 milyondan fazla video oluşturuldu.

Video kırpma işleminin yanı sıra onu remiksleme süreci de son dönemin dikkat çeken trendleri arasında yer alıyor. YouTube trendleri üzerine çalışan Google uzmanı Earnest Pettie de remikslemenin içerik üreticilerinin sınır tanımadan kendilerini katı hikâye anlatma biçimleriyle kısıtlamadıklarını söylüyor. Z kuşağının sık sık kullandığı meme’lere ek olarak remiksleme de yeni bir trend haline geldi. Bir müzik videosu ya da ünlü röportajı gibi kaynak videoyla başlayıp yeni şeyler oluşturmaya olanak tanıyan remiksleme, Ipsos araştırmasına da konu oldu. Ipsos araştırmasına göre, Z kuşağı kullanıcılarının yüzde 65’i ilk defa kısa video olarak dinledikleri bir şarkının, son 12 ay içinde yavaşlatılmış veya hızlandırılmış bir remiks olduğunu keşfetti.

Yeni nesil video altyazısı trendi

Z kuşağının yüzde 86’sı ayda en az bir defa altyazılı içerik izliyor ve yüzde 60’ı içeriği altyazılar açık şekilde izlemeyi tercih ediyor. Altyazı, videolarda daha önce de aşina olduğumuz bir eklenti. Ancak sesli yorum içermeyen sadece ortam sesi duyulan sessiz vlog’larda bile artık altyazıyla karşılaşabiliyoruz. İzleme deneyiminde önemli bir rol üstlenen yeni nesil altyazılar, videoya nüans, bağlam veya “yalnızca o topluluğun anlayacağı espriler” katarak kitleyle daha derin bir bağlantı oluşturuyor. İçerik üreticileri görsellerin etkisini yitirmemesi için de insan sesi yerine altyazı kullanmayı tercih edebiliyor. Altyazılar videoya gömülü olmadığı için de izleyiciler dilerse altyazıyı kapatabiliyor. Bu durum da izleyiciye daha fazla kontrol alanı sunuyor.

 

Timur Altop

YouTube İçerik İş Ortaklıkları Ülke Müdürü

 

* “İzleyicilerin şu sıralar çok sevdiği YouTube trendleri” (Think with Google).

** Google/Ipsos, “YouTube Trendler Anketi,”, Mayıs 2023.