UYGULAMA & YAZILIM

DigitalAge | 07.06.2017 - 11:11

Yurtdışı seyahatlerinizi kolaylaştıracak uygulamalar

Mobil uygulamalarla seyahat etmek hem daha kolay hem de daha keyifli bir hale geliyor. Yurtdışı seyahatine çıkmadan önce telefonunuzda bulunması gereken uygulamaları sizler için derledik.

Seyahate çıkmadan önce iyi planlama yapmak  verimli bir tatil için oldukça önemli. Gelişen teknolojinin getirdiği yeniliklerle birlikte, her konuda olduğu gibi yanımızdan ayırmadığımız cep telefonlarımıza seyahatler için de başvurmak akıllıca bir yöntem.

Kısa zamanda ve kolayca Apple Store, Google Play gibi uygulama mağazalarından indirebileceğiniz uygulamalarla planlı, sorunsuz ve daha düşük maliyetlerle seyahat planlarınızı kolaylaştırabilirsiniz. Seyahate çıktığınızda size en yakın yol arkadaşı olacak 5 uygulamayı sizler için derledik…

1- Airbnb :

‘‘Benzersiz evler için rezervasyon yaparak, şehri  orada yaşıyormuş gibi deneyimleyin’’ sloganıyla ortaya çıkan Airbnb, 192 ülkede 33 bin şehirde 800 binin üzerinde kiralık kalacak yer seçme fırsatı sunuyor. Gideceğiniz şehre daha gitmeden evinizi uygulama üzerinden istediğiniz fiyat-kalite aralığında, istenilen gün sayısı kadar kiralanabiliyor. Böylece gittiğiniz şehirde kalacak yeriniz ev konforunda hazır olmuş oluyor. Uygulamada ayrıca sahibi olduğunuz evi, başkalarına da kiralamak üzere kullanabilirsiniz.

2- Couchsurfing :

Couchsurfing,  diğer uygulamalardan farklı olarak size otelde ya da kiraladığınız bir evde değil, gideceğiniz şehrin yerli insanlarının evinde kalma imkânı yaratıyor. Üstelik bu seçenek tamamen ücretsiz. Böylece yerel halk ile turistler arasında kültürel etkileşim kurulabiliyor. Ayrıca uygulama üzerinden diğer gezgin kullanıcılardan kimlerin size en yakında olduğunu görüp mesajlaşabiliyorsunuz.

3- Rome2rio :

Bilmediğiniz bir şehre gittiğinizde, en büyük problemlerden biri de nereye, nasıl, ne şekilde, ne kadar sürede gidebileceğinizi bulmak. Evinizin odasından, gideceğiniz istikamete en kısa ve kolay şekilde nasıl gidebileceğinizi  gösteren  Rome2rio, oldukça pratik bir uygulama. Gitmek istediğiniz noktayı belirlediğinizde uygulama  tüm gezinizi planlamanın yanında uçak, tren, otobüs, vapur  ve taksi gibi araç noktalarını gösterip, tahmini saat ve ulaşım bilgilerini de sizinle paylaşıyor.4- XE-Currency :

Çevrimdışı şekilde de çalışabilen XE-Currency , güncel haliyle tüm döviz kurlarını kaydediyor ve bu sayede internet derdiniz ortadan kalkmış oluyor. Döviz kurlarına kolayca ulaşıp, hesaplamalarınızı yaparak, paranızı en iyi şekilde değerlendirebiliyorsunuz.

5-Microsoft Translator :

Microsoft Translator,  60 dilden fazla seçenekle çeviri imkanı veriyor.  İster konuşarak ister yazarak veya görsellerinizi yükleyerek farklı bir dili kendi dilinize çevirebiliyorsunuz. Çevrimdışı kullanım imkanı da veren  Microsoft Translator,  yazdıklarınızı depolayabiliyor. Uygulama özellikle iOS ve Android’de oldukça başarılı indirme oranlarına sahip. Bu arada uygulamanın akıllı saatler ile de uyumlu olduğunu belirtelim.

Buse Avcıoğlu